Τετάρτη, 24 Απριλίου 2024, 6:51:22 πμ
Τρίτη, 07 Φεβρουαρίου 2023 19:34

Final-4 Κ-18 Κορίτσια: Ήττα για τον ΑΣ Αλέξανδρος Αξιούπολης στο βόλεϊ

Ο ΑΣ Αλέξανδρος Αξιούπολης ηττήθηκε στο πρώτο παιχνίδι του πρωταθλήματος (Final-4 Κ18 κορίτσια) από τον έμπειρο Πιερικό με 3-0 σετ (25-23, 25-19, 25-12).

Ένα δυνατό παιχνίδι τουλάχιστον τα 2 πρώτα σετ, με ένταση, με ποιότητα, με τακτική και από τις δύο ομάδες, με φάσεις διαρκείας που ικανοποίησαν τους παρευρισκόμενους φιλάθλους παρότι ηττηθήκαμε. Ο Αλέξανδρος Αξιούπολης έπαιξε απελευθερωμένα χωρίς άγχος, είχε ενέργεια και διάθεση για διεκδίκηση της νίκης, τακτικά δυσκόλεψε τις έμπειρες αθλήτριες του Πιερικού, αμυντικά πήγε αρκετά καλά, όμως επιθετικά υστερούσε στην αποτελεσματικότητα έναντι του Πιερικού.

Το 1ο σετ ήταν και το καθοριστικό για την ομάδα του ΑΣΑ. Παρόλο που ο Πιερικός ήταν σταθερά 2 πόντους μπροστά, εντούτοις με υπομονή, ηρεμία και χωρίς άγχος ισορροπήθηκε το παιχνίδι και έγινε ντέρμπι από το  21-21 και 23-23. Όμως 2 λάθη χρειάσθηκαν να χαθεί το σετ, το οποίο ενδεχομένως να άλλαζε και την εξέλιξη του αγώνα.

Το 2ο  σετ έγινε λίγο αγχωτικό για τον ΑΣΑ, καθώς ήταν μεν κοντά στο σκορ αλλά δυσκολευόταν στην ισοφάριση με αποτέλεσμα να χαθεί και το 2ο σετ με 25-19.

Το 3ο σετ οι αθλήτριες του ΑΣΑ με κακή ψυχολογία πλέον, δεν μπόρεσαν να ανταποκριθούν στις ανάγκες του παιχνιδιού με αποτέλεσμα να χάσει και το 3ο σετ με 25-12.

ΑΣ Αλέξανδρος Αξιούπολης (Χατζηγεωργιάδης Σταύρος): Μέλλιου Ειρήνη, Ψαρρά Ειρήνη, Τέφα Μαρία, Παπαδοπούλου Ευγενία, Παντηρμά  Κατερίνα, Παπασταϊκούδη Εύα, Αμοιρίδου Ελεάνα(L1), Παπά Μαρία(L2),Τέφα Μελίνα, Τσόνογλου Χρυσή, Βύσια Ελένη, Τσακαλίδου Άννα, Θεολόγου Αθανασία, Μπακαρτζάκη Αθανασία.

Νίκη επί του Αίαντα στο Πρωτάθλημα Κ-16 Παγκορασίδων
Στο πρωτάθλημα Παγκορασίδων Κ-16, στο εκτός έδρας παιχνίδι Ο ΑΣ Αλέξανδρος Αξιούπολης νίκησε τον Αίαντα Κιλκίς με 3-0 σετ (26-24, 25-22, 25-21).

Με αποφασιστικότητα για την νίκη, με τακτική στο παιχνίδι, με πίεση στο ΣΕΡΒΙΣ, με πολύ υπομονή, ηρεμία και σιγουριά στις δυνατότητες του, παρόλο που στο 1ο σετ ήταν πίσω στο σκορ με 22-19 & 24-22, μπόρεσε να ανατρέψει το σκορ να κερδίσει το σετ και στην συνέχεια τον αγώνα, μεταθέτοντας το άγχος και το στρες στην αντίπαλη ομάδα, που έκανε φιλότιμες προσπάθειες για την νίκη.

Σύνθεση ομάδας: (Χατζηγεωργιάδης Σταύρος): Τέφα Μελίνα, Παντηρμά Κατερίνα, Τσόνογλου Χρυσή, Παπασταϊκούδη Εύα, Θεολόγου Αθανασία, , Παυλίδου Δήμητρα, Παπά Μαρία (L1), Βύσια Ελένη, Τσακαλίδου Άννα, Πατρικίου Ελένη, Παντηρμά Ξανθή.