Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024, 7:33:50 πμ
Κυριακή, 04 Δεκεμβρίου 2022 20:54

Φοίβος Συκεών - Αλέξανδρος Αξιούπολης 30-24: Στο τέλος έμεινε από λύσεις

Ένα καταπληκτικό και πολύ υψηλού επιπέδου παιχνίδι πραγματοποιήθηκε το Σάββατο στο ΔΑΚ Συκεών ανάμεσα στην Αλέξανδρο Αξιούπολης  και στον τοπικό Φοίβο για το πρωτάθλημα της Α2 εθνικής κατηγορίας ανδρών.

Τελικό αποτέλεσμα 30-24.

Ο Αλέξανδρος   έκανε ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο προηγούμενος με 10-13, ανέβασε την διαφορά έως και πέντε τέρματα με 10-15 στην αρχή του β' ημιχρόνου. Από το 40' (15-17) έως το 50' όμως η αντίδραση των γηπεδούχων σε συνδυασμό με την περισσότερη εμπειρία καθώς και τις περισσότερες λύσεις έγειραν σιγά την πλάστιγγα υπέρ τους.

Ετσι η επιθετική αφλογιστία των αθλητών του Αλέξανδρου  και το ταυτόχρονο χτίσιμο της αυτοπεποίθησης των γηπεδούχων έφτιαξαν ένα σερί 9-2 όπου κι έκρινε ουσιαστικά το παιχνίδι καθώς στο τελευταίο 10 λεπτό δεν μπόρεσε ο Αλέξανδρος  να ξαναμπεί στην διεκδίκηση της νίκης.

Η διοίκηση της ομάδας σε μια υψηλού ήθους ανακοίνωση εκφράζει τα «συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την σημερινή τους εμφάνιση δείχνοντας για ακόμα ένα παιχνίδι πόσα μπορούν να καταφέρουν και ειδικά απέναντι σ έναν τόσο δυνατό αντίπαλο όπως ο Φοίβος, παρά το νεαρό της ηλικίας τους. Ένα ιδιαιτέρως διδακτικό παιχνίδι για όλους.

Συγχαρητήρια και στην ομάδα του Φοίβου για τη νίκη της, της ευχόμαστε τα καλύτερα, ευχαριστούμε θερμά για την άψογη φιλοξενία»

Αυτό είναι αθλητικό πνεύμα για να λειτουργεί ως πόλος έλξης νέων παιδιών.

Σύνθεση :ΙΩΑΝΝΊΔΗΣ, ΚΑΡΑΚΑΣΙΔΗΣ, ΣΤΕΦΑΝΊΔΗΣ, ΠΑΠΑΡΉΓΑΣ 2, ΚΑΡΑΓΙΆΝΝΗΣ 2, ΤΣΟΡΛΙΝΗΣ 3, ΤΟΥΛΚΕΡΙΔΗΣ 4, ΔΗΜΟΛΛΑΡΗΣ 5, ΚΟΥΡΟΎΠΗΣ Λ 5, ΠΑΠΑΡΊΔΗΣ, ΚΑΡΑΠΕΙΔΗΣ, ΚΈΦΑΛΟΣ 3, ΚΑΪΣΊΔΗΣ, ΚΟΥΡΟΥΠΗΣ Δ , ΙΩΑΝΝΊΔΗΣ, ΔΟΥΛΟΥΜΠΑΚΑΣ