Σάββατο, 27 Απριλίου 2024, 10:56:54 πμ
Σάββατο, 09 Μαρτίου 2024 21:32

ΓΑΣ Κιλκίς: Τεράστια νίκη 21-20 επί του Ζαφειράκη Νάουσας

Μια τεράστιας αξίας νίκη πέτυχε σήμερα Σάββτο 9 Μαρίου  ο ΓΑΣΚ επί του Ζαφειράκη Νάουσας με 21-20 Είναι μια νίκη που φέρνει τον ΓΑΣΚ με οχτώ βαθμούς πλέον στην 10η θέση, μια θέση πάνω από τη ζώνη υποβιβασμού καθώς ξεπέρασε, πέραν του Πανελλήνιου και τον Αερωπό.

Το παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής και έληξε πριν λίγο στο Κλειστό του Κιλκίς ήταν συγκλονιστικό και κρίθηκε κυριολεκτικά στο τελευταίο λεπτό  όταν ο Ζαφειράκης απώλεσε όσες ευκαιρίες είχε για να ισοφαρίσει  αφού βρήκε απέναντί του μια ισχυρή άμυνα κι έναν ανίκητο Μποροντάι.

Στην αρχή ο ΓΑΣΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά και πήρε διαφορά και πέντε τερμάτων στο πρώτο δεκάλεπτο. Σταδιακά οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν και στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι πήγε γκολ με γκολ μέχρι το τέλος.

Οι γηπεδούχοι με τη νίκη τους πλέον έχουν κάνει ένα σημαντικό βήμα για τον αγώνα παραμονής τους, αλλά φυσικά απομένουν και άλλα. Όπως αυτό της επόμενης αγωνιστικής ΄στην Αθήνα με τον Ιωνικό Ν. Φιλαδέλφειας μετά τη διακοπή του πρωταθλήματος λόγω υποχρεώσεων της εθνικής ομάδας με την Ισλανδία.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 9-4, 9-5, 10-9, 11-9 (ημίχρονο) 13-13, 13-14, 16-16, 18-18, 20-20, 21-20.

ΓΑΣ Κιλκίς (Γεωργιάδης): Μποροντάι, Μέτσης, Κυπραίος, Μήγγας 2, Σ. Φαχουρίδης 1, Ελευθεριάδης 2, Ρίστιτς, Γιαννακίδης, Δημάκης 1, Βαφειάδης, Σιγγιρίδης 4, Μποτσκάρεφα 6, Μπέρεζνι 5, Εργκίν, Α. Φαχουρίδης, Καρβουνίδης 2.