Παρασκευή, 19 Απριλίου 2024, 4:17:51 πμ
Δευτέρα, 23 Ιανουαρίου 2023 19:23

Νέα νίκη και πρώτη θέση στον όμιλο για τα αήττητα κορίτσια (Κ-18) του "Αλέξανδρου" Αξιούπολης στο βόλεϊ

Ο ΑΣ Αλέξανδρος Αξιούπολης τελείωσε νικηφόρα και αήττητος τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος της κατηγορίας του. Νίκησε εντός έδρας τον δεύτερο στην βαθμολογία Μίλωνα Γιαννιτσών με καθαρή νίκη 3-1 σετ (25-20, 18-25, 25-21,25-21), κατέκτησε την πρώτη θέση στον όμιλο της και προκρίθηκε στην επόμενη τελική φάση του Final Four.

Σε ένα κατάμεστο γήπεδο από ανθρώπους που αγαπούν το άθλημα του βόλεϊ, με μια ηλεκτρισμένη ατμόσφαιρα και έναν διαιτητή να δίνει ρεσιτάλ διαιτησίας σε όλα τα επίπεδα (εμπειρία αγώνων Α1 κατηγορίας), με δύο ομάδες που επιθυμούσαν διακαώς τη νίκη, την πρωτιά στον όμιλο και την πρόκριση, έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι υψηλού επιπέδου για την κατηγορία των κορασίδων.

Ένα παιχνίδι διαφήμιση για την περιοχή της Παιονίας που είχε να ζήσEI τέτοιες στιγμές στο βόλεϊ από την περίοδο 1989-1990, όπου η τότε ομάδα Κορασίδων του ΑΣΑ Αξιούπολης με τον σημερινό προπονητή της, βγήκε πρωταθλήτρια ΚΔ Μακεδονίας και συμμετείχε για πρώτη φορά στο πανελλήνιο πρωτάθλημα κορασίδων.

Αγωνιστικά ο Αλέξανδρος αξιούπολης με τον αέρα των δύο πόντων βαθμολογικά, μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα από το 1ο σετ με αποτέλεσμα να κάνει ένα 10-0. Παρόλο που ο Μίλωνας ισορρόπησε το παιχνίδι ο Αλέξανδρος έλεγχε το σετ το οποίο και κέρδισε με 25-20.

Στο 2ο σετ ο Αλέξανδρος αξιούπολης μέχρι τα μέσα του σετ ήταν ανταγωνιστικός, όμως τα επανωτά λάθη στην άμυνα τον ανάγκασαν να χάσει το σετ με 25-18.

Στο 3ο σετ το ποιο αποφασιστικό και για τις δύο ομάδες, ο Αλέξανδρος Αξιούπολης μπήκε πολύ αποφασισμένος για την νίκη και την πρόκριση. Με καθαρό μυαλό με σωστή τακτική με κίνηση και ρυθμό, με αποτελεσματικότητα στις πολλές επιλογές που είχε στην επίθεση αλλά κυρίως με τα ΣΕΡΒΙΣ της κατόρθωσε από την αρχή του σετ να έχει το προβάδισμα. Παρόλη την πίεση που δέχθηκε σε όλη την διάρκεια του σετ, κατόρθωσε να διατηρήσει σταθερά την διαφορά που έκτισε και να πάρει το σετ με 25-21 και παράλληλα την πρόκριση στην τελική φάση.

Στο 4ο σετ ο ΑΣΑ Αξιούπολης έχοντας εξασφαλισμένη την πρόκριση και παίζοντας απελευθερωμένα κέρδισε το σετ και τον αγώνα με 25-21.

Στην επόμενη φάση οι 4 πρώτες ομάδες των ομίλων θα παίξουν διπλά παιχνίδια μεταξύ τους για να βγει ο πρωταθλητής της κατηγορίας που θα συμμετάσχει στο πανελλήνιο πρωτάθλημα κορασίδων.

Σύνθεση των ομάδων:

ΑΣ Αλέξανδρος Αξιούπολης (Χατζηγεωργιάδης Σταύρος): Μέλλιου Ειρήνη, Ψαρρά Ειρήνη, Τέφα Μαρία, Παπαδοπούλου Ευγενία, Παντηρμά  Κατερίνα, Παπασταϊκούδη Εύα, Αμοιρίδου Ελεάνα (L1), Τέφα Μελίνα, Τσόνογλου Χρυσή, Τσακαλίδου Άννα, Πατρικίου Ελένη. Θεολόγου Αθανασία, Μπακαρτσάκη Αθανασία, Παπά Μαρία (L2).

Μιλων Γιαννιτσών (Συλλεκτή Θεοδώρα):Τουκαντζή Βας. (L1), Βαλιέρου Αγγ., Στεφανίδου Αικ., Κουφού Στ., Ευθυμίου Φ., Πεχλιβάνη ΣΤ., Πετρίδη Ευθ. (L2), Χρυσίδου Μαρ., Καρύπη Αφρ., Ιωαννίδου χρ., Τσιμπίνη Αν., Λαζαρίδου Βασ.

Οι διοίκηση του Συλλόγου ευχαριστεί για άλλη μία φορά δημόσια, το φίλαθλο κοινό της Παιονίας που ανταποκρίθηκε στο κάλεσμά της, που έδειξε για άλλη μια φορά στοιχεία αθλητικού πολιτισμού καθ΄όλη τη διάρκεια του αγώνα, τους γονείς των αθλητριών και τέλος τους χορηγούς του τμήματος.