Σάββατο, 20 Απριλίου 2024, 8:18:07 πμ
Κυριακή, 11 Οκτωβρίου 2020 17:55

Πρώτη και μεγάλη νίκη για τον ΑΕΤΟ Κιλκίς

Το Σάββατο 10 Οκτ 2020 στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Κιλκίς, στα πλαίσια της 1ης Αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Α Κατηγορίας ΕΚΑΣΚΕΜ, πραγματοποιήθηκε ο αγώνας ΠΑΣ ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ - ΑΘΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ.

Η γηπεδούχος ομάδα εμφανίσθηκε νωθρή στο πρώτο δεκάλεπτο του ματς, έτσι η ομάδα του Άθλου Αλεξανδρείας κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της και να τελειώσει την πρώτη περίοδο με double score 10-20, έχοντας ως κορυφαίο παίκτη τον Κωστακίδη ο οποίος σκόραρε τους 12 από τους 20 πόντους της ομάδας του.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες  του ΑΕΤΟΥ επανήλθαν στο παρκέ δείχνοντας εξαιρετική προσήλωση στα αμυντικά τους καθήκοντα.

Καθοριστικά σημεία για την συνέχεια του αγώνα η προσωπική άμυνα του Μουρουζίδη πάνω στον Κωστακίδη και η εμπειρία των παικτών του ΑΕΤΟΥ, εξαιτίας της οποίας η ομαδική απόδοση σε άμυνα και επίθεση ισορροπήθηκε σε βαθμό τέτοιο, ώστε το δεύτερο δεκάλεπτο να κλείσει με επιμέρους score 25-14, και οι ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του 1ου Ημιχρόνου με 35-34 υπέρ της γηπεδούχου . Μια ανατροπή που έφερε και την ηρεμία που είναι και το κύριο χαρακτηριστικό της ομάδος του ΑΕΤΟΥ.

Η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη για τους κιλκισιώτες καθώς ξεκίνησαν το 3ο δεκάλεπτο με κεκτημένη ταχύτητα από το 2ο, έλεγξαν τον ρυθμό τού αγώνα, με κύριο στοιχείο τις πολλές και σημαντικές βοήθειες από τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο οι οποίοι ανταποκρίθηκαν απόλυτα σε οποιοδήποτε σημείο κληθήκαν να συμμετέχουν. Έτσι η 3η περίοδος έκλεισε με  επιμέρους score  26-11 και συνολικό  71-45. Η εικόνα και των δύο ομάδων την δεδομένη χρονική στιγμή έδειχνε ότι έμοιαζε το ματς να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Άθλος έκανε την προσπάθεια να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και να βελτιώσει την εικόνα του σε άμυνα και επίθεση, όμως ηρεμία και απρόσκοπτη προσήλωση στην αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων δεν έδωσε κανένα περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους και με score 19-14 έκλεισε και η 4η περίοδος.

Τελικό σκορ 80-59 το οποίο ΜΟΝΟ ικανοποίηση δίνει στο δίδυμο Καμψιάδη – Αλεξόγλου.

Το θετικό πρόσημο στην έναρξη των αγωνιστικών υποχρεώσεων της ομάδος χαροποιεί ιδιαίτερα τους παίκτες και τα μέλη του συλλόγου.

Πολυτιμότερος παίκτης  της ομάδος του ΑΕΤΟΥ Ο Δημήτρης Μουρουζίδης, ο οποίος έπαιξε καταπληκτική άμυνα όταν του ζητήθηκε, και πρόσφερε στην επίθεση 19 πόντους.

Το προπονητικό επιτελείο και οι παίκτες αφήνουν πίσω την καλή εμφάνιση, και ξεκινούν την προετοιμασία τους για το επόμενο παιχνίδι που θα γίνει στις 17 ΟΚΤ 2020 στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ ΝΑΟΥΣΣΑΣ με τον ΖΑΦΕΙΡΑΚΗ ΝΑΟΥΣΣΗΣ, έχοντας ένα νέο πρόβλημα τραυματισμού.

Ποιο συγκεκριμένα ο έμπειρος  Forward  Παναγ. Σιδηρόπουλος πιθανόν να υπέστη Θλάση ( την Δευτέρα θα γίνει γνωστός ο Βαθμός), και έτσι το όνομα του προστέθηκε στην λίστα των τραυματιών μαζί με αυτό του Γιώργου Φιλλιπίδη, ο οποίος έχει τραυματιστεί στον ώμο σε παλαιότερο φιλικό προετοιμασίας.
Οι συνθέσεις των Ομάδων:

ΠΑΣ ΑΕΤΟΣ
Προπονητής: Χ. Καμψιάδης, Βοηθός Π. Αλεξόγλου
Παίκτες
Τολιόπουλος Κ. 10, Γκρεκός Γ Μαργαριτίδης Θ. 12, Τσουλης Ν., Τσαρίδης Σ. 2, Μπαχτσεβάνης Γ. 6, Μουρζίδης Δ. 19, Ζύμπερι Δ. 8, Σαλονικίδης Χ., Σιδηρόπουλος Π. 14, Κόγιας Θ. 9, Χειρούλης Α.

ΑΘΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ

Προπονητής: Αγγελής Β.
Παίκτες: Στακτάρης Ν 3, Μούτσα Α 2, Τακουτσής Γ 2, Σιτσώνης  Μ 8, Ντάμτσης Χ 3, Παπαδόπουλος Α, Αγγελής Α, Τσαρούχας Δ 7, Χατζηλεμπονιάς Κ 2, Κωστακίδης Θ 23, Γκεκόπουλος, Νταμτσιόπουλος Γ 9.

Κλείνοντας θα υπενθυμίσουμε στους φίλους μας ότι απαγορεύεται η προσέλευση φιλάθλων σε όλους τους αγώνες, συνεπεία των αναληφθέντων μέτρων για την αντιμετώπιση της Πανδημίας Sars Covid 19