Τετάρτη, 22 Μαΐου 2024, 5:29:36 πμ
Κυριακή, 12 Νοεμβρίου 2023 20:22

Στις λεπτομέρειες έχασε στη Βέροια από τους Αετούς με 75-68 η ΚουΠα Κιλκίς

Απέναντι στους πρωτοπόρους Αετούς της Βέροιας (η μοναδική ομάδα του ομίλου με τέσσερις νίκες στις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές) η ΚουΠα Κιλκίς προέβαλε ισχυρότατη αντίσταση, χτύπησε στα ίσια το παιχνίδι και το έχασε στις λεπτομέρειες, όπως δείχνει άλλωστε και το τελικό σκορ.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και την ΚουΠα να προηγείται με 18-21 στην ολοκλήρωσή του.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου, με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες στους τριάντα δύο πόντους.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και το πιο παραγωγικό της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν είκοσι πέντε πόντους, τη φιλοξενούμενη είκοσι έναν και το σκορ να διαμορφώνεται σε 57-53 υπέρ της ομάδας της Βέροιας.

Ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο άλλαξε κάτι, με τους παίκτες του Ανδρέα Οκλαλιώτη να διατηρούν το προβάδισμά τους, αντιστεκόμενοι στην προσπάθεια της ομάδας του Κιλκίς για ανατροπή και να φτάνουν στην τελική επικράτηση με 75-68.

Δεκάλεπτα: 18-21, 32-32, 57-53, 75-68

Διαιτητές: Γεωργούλης, Ντόντης, Δώνης

Αετοί Βέροιας (Οκλαλιώτης): Δαχρέτζης 13(1), Κοχλιαρίδης 19(1), Σαχμπατιάν 19, Παπαδόπουλος, Νικάι 8(1), Γιαμπατζίδης 3(1), Ιωσηφίδης 12(2), Μητακίδης, Γάτσος 1, Γκάνας, Σαζακλίδης.

Κου.Πα. Κιλκίς (Θεοδωράκος): Θεοδωράκος 18(6), Παπαδόπουλος 22(1), Ακριτίδης 14, Ασιγκίδης 2, Μακούλης 10, Καρυπίδης, Τσολάκης, Πιπερτζής 2, Κολεσιώτης.