Παρασκευή, 19 Απριλίου 2024, 12:06:27 μμ
Κυριακή, 19 Μαρτίου 2023 09:12

Θρίαμβος του ΓΑΣΚ στην Κέρκυρα. Έδειξε καρδιά πρωταθλητή και νίκησε 20-24 τον Φαίακα

Εμφάνιση πρωταθλητών πραγματοποίησαν οι παίκτες του ΓΑΣ Κιλκίς μέσα στην Κέρκυρα νικώντας το Σάββατο τον μέχρι τότε πρωτοπόρο της βαθμολογίας Φαίακα με 20-24. Με τη νίκη αυτή ο ΓΑΣΚ όχι μόνο ξέπλυνε τη μοναδική μέχρι τώρα ήττα του-μέσα στο Κιλκίς από την ομάδα της Κέρκυρας, αλλά καθίσταται πλέον το φαβορί για τον τίτλο  του πρωταθλητή. Έχει 28 βαθμούς, τρεις παραπάνω από τον Φαίακα που έχει ένα παιχνίδι λιγότερο.

Η ομάδα του Κιλκίς μετά το δεκάλεπτο  ανέβασε την πίεση και απέκτησε  ένα προβάδισμα 4-5 τερμάτων με τους γηπεδούχους να αντιδρούν αλλά το μόνο που πέτυχαν ήταν να μειώσουν στο ημίχρονο στα δυο γκολ τη διαφορά.

Ο ΓΑΣΚ όμως ήταν αποφασισμένος να μην επιτρέψει αμφισβήτηση της υπεροχής του και στην επανάληψη κράτησε συνεχώς την υπέρ του διαφορά και εν τέλει να κερδίζει 20-24 εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών των παικτών του, όλου του τιμ και των ηρωικών φιλάθλων του που τον ακολούθησαν μέχρι το όμορφο νησί του Ιονίου.

Τα πεντάλεπτα: 2-2,3-4, 4-8,4-9, 7-11,10-12 (ημ.) 11-14-13-15, 13-17,15-19, 18-21,20-24 (τελικό).

ΓΑΣΚ: Κυπραίος 1, Στ. Φαχουρίδης 1, Ελευθεριάδης 3, Δημάκης 7, Βαφειάδης, Μαυρόπουλος, Καρυοφύλλης, Καρβουνίδης, Αρ. Φαχουρίδης, Τραναταφύλλου, Ταραμονλής, Γιαννακόπουλος 5, Στογιάνοβιτς 7, Γρηγοριάδης, Λασκαρούδης