Πέμπτη, 2 Μαΐου 2024, 1:44:56 μμ
Σάββατο, 10 Φεβρουαρίου 2024 18:50

Χάντμπολ Α1: ΠΑΟΚ - ΓΑΣ Κιλκίς 27-24 - Το πάλεψε αλλά δεν άντεξε

Την ήττα με 27-24 γνώρισε ο ΓΑΣ Κιλκίς κόντρα στον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη, για την 14η αγωνιστική της Handball Premier.

Ο ΓΑΣ Κιλκίς παρουσίασε από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό ένα πολύ ανταγωνιστικό σύνολο κόντρα σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο. Οι παίκτες έδωσαν «μάχες», πάλεψαν κάθε φάση και σίγουρα το παιχνίδι αυτό θα πρέπει να είναι οδηγός εν όψει της δύσκολης συνέχειας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο ΓΑΣ προηγήθηκε με 2-0 στα πρώτα λεπτά με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει και να περνάει μπροστά στο σκορ. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στην αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ τελικά να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 14-11.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε, παρότι ο ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ πλησίασε μέχρι και το ένα γκολ (17-16) και διατηρούσε συνέχεια επαφή με το σκορ παλεύοντας μέχρι το τέλος. Αξίζει να σημειωθεί ότι επιθετικά ο Μποτσάρεφ ήταν το «πρώτο βιολί» σκοράροντας 11 τέρματα, ενώ ακολούθησε ο Άκης Κυπραίος με 6 κρίσιμα γκολ.

Αυτό που πρέπει να κρατήσει σήμερα ο ΓΑΣ ήταν η μαχητικότητα και η θέληση εν όψει της πολύ κρίσιμης συνέχειας. Επόμενη αναμέτρηση με την Δράμα εντός έδρας.

ΓΑΣ Κιλκίς

ΠΑΟΚ- ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ 27-24

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-4, 6-6, 8-8, 12-9, 14-11 (ημχ), 16-14, 17-16, 20-17, 22-18, 26-21, 27-24

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Γκίγκοφ, Ελευθεριάδης 4, Παπαγεωργίου, Νικολαϊδης 3, Παπάζογλου Θ. 2, Κουκμίσης Κ., Παπάζογλου Λ., Τσαναξίδης 3, Μαρίνος, Κουκμίσης Ν. 4, Μπάτζιος 4, Καλόμοιρος 2, Χατζίδης, Ρανσάνς 2, Τζωρτζίνης 3, Ταμπαγκέ.

ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ (Γεωργιάδης): Μποροντάι, Μέτσης, Κυπραίος 6, Μήγγας 2, Σ. Φαχουρίδης, Α. Φαχουρίδης, Ελευθεριάδης 1, Γιαννακίδης, Βαφειάδης, Δημάκης 1, Σιγγιρίδης 1, Καρβουνίδης, Μποτσκάρεφ 11, Ταραμονλής, Μπέρεζνι 2.

Διαιτητές: Γράψας- Κυριακού, Κόκκινη: 49:27 Κ. Κουκμίσης (επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο), Δίλεπτα: 4-7, Πέναλτι: 4/5-1/1