Πέμπτη, 25 Απριλίου 2024, 4:44:31 πμ
Κυριακή, 04 Δεκεμβρίου 2022 21:05

Χάντμπολ ανδρών α2 κατηγορίας: ΓΑΣ Κιλκίς-Φαίακας Κέρκυρας 23-24: Θρίλερ και αλλαγή στην κορυφή

Ένας αγώνας αντάξιος δυο ομάδων α1 κατηγορίας διεξήχθη στο Κιλκίς  όπου ο μέχρι τώρα αήττητος ΓΑΣΚ υπέστη την πρώτη του ήττα από τον μεγάλο ανταγωνιστή του Φαίακα Κέρκυρας με 23-24.

Έτσι οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στη βαθμολογία, προσπερνώντας τον ΓΑΣΚ,  σε ένα συναρπαστικό πρωτάθλημα που έχει κάμποσο δρόμο ακόμα.

Στον αγώνα που πραγματοποιήθηκε, στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής του Β΄ Ομίλου της Α2΄ Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών, στο Κλειστό Γυμναστήριο του Κιλκίς, ο ΓΑΣΚ ήταν μπροστά στα τρία πρώτα πεντάλεπτα αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν στα ίσα (12-12)  τον αγώνα στη λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς εξελίχθηκε σε θρίλερ καθώς, το πείσμα και η εμμονή και των δυο ομάδων για την νίκη ήταν εμφανέστατη, αφού οι γηπεδούχοι έβαζαν γκολ και οι φιλοξενούμενοι έδιναν άμεσα την δική τους απάντηση, ώσπου στο προτελευταίο 5αλεπτο οι Κερκυραίοι προηγήθηκαν με 1 γκολ (21-22) το κράτησαν και στο τελευταίο πεντάλεπτο και πήραν την νίκη (23-24)

Διαιτητές: Λινάρδος – Νικολαϊδης

Πεντάλεπτα: 4-1, 6-2, 9-4, 10-7, 11-10, 12-12 (ημίχρονο) 14-13, 15-15, 17-16, 18-18, 21-22, 23-24

ΓΑΣ Κιλκίς: Κυπραίος 1, Σ. Φαχουρίδης 3, Ελευθεριάδης 4, Δημάκης 8, Βαφειάδης, Χ. Μαυρόπουλος, Α Μαυρόπουλος, Καριοφύλλης 1, Καρβουνίδης, Λασκαρίδης, Πιστόλας, Α. Φαχουρίδης, Τριανατφύλλου, Γιαννακόπουλος 6