Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024, 1:34:16 πμ
Κυριακή, 06 Νοεμβρίου 2022 11:00

Χάντμπολ: Ο ΓΑΣΚ νίκησε τον Αρη Θεσσαλονίκης σε αγώνα που κρίθηκε στο νήμα 21-22. Ήττα για τον Αλέξανδρο Αξιούπολης

Στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος χάντμπολ της Α2 Ανδρών ο ΓΑΣ Κιλκίς πέτυχε μεγάλη νίκη εκτός έ4δρας επί του Άρη Θεσσαλονίκης με 21-22.

Οι γηπεδούχοι ύστερα από το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο προηγούνταν σταθερά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με μικτές πάντα διαφορές,  μέχρι και μισό της επανάληψης. Στα τελευταία δυο πεντάλεπτα οι παίκτες του ΓΑΣ Κιλκίς πάτησαν γκάζι κι αφού κάλυψαν τη διαφορά με πρωταγωνιστή τον ασταμάτητο Δημάκη (πέτυχε 11 τέρματα) κατάφεραν στα τελευταία λεπτά να πάρουν μια σημαντική νίκη.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 2-3, 6-5, 7-6, 9-8, 12-9 (ημ.), 15-11, 17-15, 18-16, 20-18, 20-20, 21-22.

ΓΑΣ Κιλκίς: Κυπραίος 2, Σ. Φαχουρίδης 1, Ελευθεριάδης 5, Δημάκης 11, Α. Φαχουρίδης, Βαφειάδης, Τριανταφύλλου, Γιαννακόπουλος 2, Καριοφύλλης, Α. Μαυρόπουλος, Καρβουνίδης, Πιστόλας 1.

ΑΡΗΣ (Νίκος Μωυσής): Χαραλαμπάκης, Γιαβρόγλου, Αχίλιας, Στίγγας 3, Μπουλούκης, Μιχαηλίδης Η., Τσαγκαράκης 5,  Μιχαηλίδης Χ., Ταραμονλής, Τοκατζόγλου, Τσόχας 1, Μουρτζίνος, Ελέτα 3, Αναστασιάδης, Ψωμαθιανός 6, Καραβασίλης 3.

Φαίακας -Αλέξανδρος 25-15

Ήταν ανώτεροι οι Κερκυραίοι

Την τρίτη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πανηγύρισε ο Φαίακας αυτήν τη φορά επί του Αλέξανδρου Αξιούπολης. Η κερκυραϊκή ομάδα που επέστρεψε φέτος στην Α2 από τα μεγάλα σαλόνια, επιβλήθηκε με 25-15 του νεανικού  Αλέξανδρου Αξιούπολης και διατήρησε το απόλυτο των νικών.

Ο Αλέξανδρος ήταν ανταγωνιστικός μέχρι και το 25λ3πτο. Σταδιακά και κυρίως στην επανάληψη  οι Φαίακες πήραν κεφάλι στο σκορ και τελικά έφτασαν σε μια  με άνετη νίκη.

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 4-5, 6-6, 7-6, 10-8, 13-9  (ημίχρονο) 15-10, 16-12, 18-12, 20-12, 24-13, 25-15

Αλέξανδρος Αξιούπολης: Ε. Κουρούπης 1, Κέφγαλος 6, Ντιμολάρι 4, Καϊσίδης, Δουλουμπάκης, Δ. Κουρούπης 1, Π. Ιωαννίδης, Παπαρήγας2. Παπαρίδης 1, Α. Ιωαννίδης, Στεφανίδης