Πέμπτη, 2 Μαΐου 2024, 8:32:47 πμ
Σάββατο, 21 Οκτωβρίου 2023 22:30

Ολοκληρώθηκε ο 11ος Διεθνής Νυχτερινός Ημιμαραθώνιος Θεσσαλονίκης – Οι απονομές (ΕΙΚΟΝΕΣ & ΒΙΝΤΕΟ)

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε ο 11ος Διεθνής Νυχτερινός Ημιμαραθώνιος Θεσσαλονίκης, στον οποίο συμμετείχαν σχεδόν 18.000 δρομείς από 61 χώρες.

Ρεπορτάζ: Μαριανίνα Καλαμπουρίδου

Αθλούμενοι κάθε ηλικίας, από τον 90χρονο Νίκο Αντωνιάδη και την 83χρονη Τασούλα Βασιλοπούλου στον Δρόμο 5.000μ.

, καθώς και τον 77χρονο Νίκο Μπάρμπα που κάλυψε τα 21,1 χλμ. του Ημιμαραθώνιου, μέχρι και μωρά ενός έτους που ήταν οι μικρότεροι εγγεγραμμένοι δρομείς και συμμετείχαν στον Δρόμο Ενός Μιλίου σε βρεφικό καρότσι μαζί με τους γονείς τους, όπως επίσης πρωταθλητές των μεγάλων αποστάσεων, Παραολυμπιονίκες, άτομα με αναπηρίες, προσωπικότητες της πόλης και της χώρας, απόλαυσαν τη χαρά της συμμετοχής τους σε μία άδεια από αυτοκίνητα Θεσσαλονίκη, γεμάτη ήχο και χρώμα.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Την ολοκλήρωση και των τριών αγώνων ακολουθεί η απονομή των μεταλλίων στους νικητές.

Οι νικητές

Στα 10χλμ

Ο Μάριος Αναγνώστου τερμάτισε πρώτος στον Δρόμο Υγείας και Δυναμικού Βαδίσματος 10χλμ. Στη 2η θέση τερμάτισε ο Χάρι Άλαν με 00:33:00 και στην 3η Γιάννης Καλογερόπουλος με χρόνο 00:33:06.

Πρώτη από τις γυναίκες τερμάτισε η Ντενίσα Μπάλλα με χρόνο 00:35:52. Στη 2η θέση βρέθηκε η Αθανασία Κόκκορου με χρόνο 00:37:23 και στην 3η η Θεοδώρα Καρυάτη με 00:38:06.

Στα 21 χλμ

Την πρωτιά κατέκτησε ο Μαροκινός Μοχάμεντ Σααμπούντ με χρόνο 1:06:08, τον οποίο ακολούθησαν στο βάθρο ο Γιώργος Ιατρουδέλλης (1:09:58) και ο Μιχάλης Παρμάκης (1:10:11), που κατέκτησε το πέμπτο μετάλλιό του στο αγώνισμα, έπειτα από δύο χρυσά (2013, 2022) και δύο ασημένια (2015, 2016).

Ο Μοχάμεντ Σααμπούντ

Στις γυναίκες, τη γραμμή του τερματισμού πέρασε πρώτη η Αναστασία Μαρινάκου (1 ώρα 18:28), την οποία ακολούθησαν στο βάθρο των νικητριών η Ματίνα Νούλα (1 ώρα 19:21), η οποία ανέβηκε μία θέση σε σχέση με πέρσι, και η Άννα Βασιλείου (1 ώρα 21:25).

Η Αναστασία Μαρινάκου
Η Ματίνα Νούλα

Στα 5χλμ

Στον Δρόμο Υγείας & Δυναμικού Βαδίσματος 5.000μ. το χρυσό μετάλλιο στους άνδρες κέρδισε ο Ορφέας Ιωάννου (14:57), τερματίζοντας μπροστά από τον Μάριο Αναγνώστου που πρόσθεσε άλλο ένα μετάλλιο έπειτα από τον θρίαμβό του στον Δρόμο 10.000μ. (14:58), ενώ την τριάδα συμπλήρωσε ο Γιώργος Ματζαρίδης (15:09).

Ο Ορφέας Ιωάννου

Στις γυναίκες επικράτησε για δεύτερη διαδοχική χρονιά η ομογενής Μελίσα-Έλενα Αναστασάκης (16:59), με 2η όπως και πέρσι τη Βασιλική Καλλιμογιάννη (17:10) και 3η τη Μαρία Σιούτκα (18:50).

Η Μελίσα-Έλενα Αναστασάκης
11ος Διεθνής Νυχτερινός Ημιμαραθώνιος Θεσσαλονίκης: Έναρξη των 5χλμ με το σήμα του Κ. Ζέρβα (ΒΙΝΤΕΟ)
11ος Διεθνής Νυχτερινός Ημιμαραθώνιος Θεσσαλονίκης: Ξεκίνησε ο αγώνας των 21 χλμ. - Χιλιάδες οι συμμετοχές (ΒΙΝΤΕΟ)
11ος Διεθνής Νυχτερινός Ημιμαραθώνιος Θεσσαλονίκης: Μοχάμεντ Σααμπούντ και Αναστασία Μαρινάκου νικητές στα 21χλμ