Κυριακή, 28 Απριλίου 2024, 5:59:16 μμ
Κυριακή, 19 Νοεμβρίου 2023 19:05

Άρης Αβάτου-ΠΑΟΚ Κρηστώνης 1-1: Ισοπαλία σαν νίκη του ΠΑΟΚ

Το σκληρό μέταλλο της ομάδας του απέδειξε και στην Ξάνθη κόντρα στον Άρη Αβάτου ο ΠΑΟΚ καθώς βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο (εκτέλεση 31’ πέναλτι) άντεξε στις επιθέσεις των γηπεδούχων και όταν δόθηκε το σύνθημα της αντεπίθεσης πίεσαν τους γηπεδούχους και μια ανάσα πριν το τελικό σφύριγμα, ο Ρωμανίδης έδωσε με πλασέ τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας.

Ήταν κάτι που χρωστούσε η μπάλα στον ΠΑΟΚ φέτος καθώς έχασε παιχνίδια και βαθμούς στο τσάφ. Και στην τελευταία φάση του αγώνα, στα χασομέρια καθώς λέγεται, ο πάντα πολύτιμος και πολύπειρος Ρωμανίδης με πλασέ ισοφάρισε. Κι αμέσως μετά τη σέντρα ο διαιτητής Α. Κωστούλας  από την Άρτα σφύριξε τη λήξη του αγώνα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο αγώνας δεν είχε πολλές φάσεις. Ξεχώρισε σε μια επίθεση του ΠΑΟΚ ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων που με διπλή απόκρουση αποσόβησε την παραβίαση της εστίας του. Στο 31’ οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0 με εκτέλεση πέναλτι του Τσαπάρη και το ενδιαφέρον κορυφώθηκε στην επανάληψη. Εκεί όπου οι γηπεδούχοι έχασαν σε ένα τρίλεπτο ισάριθμες ευκαιρίες να διευρύνουν το σκορ, τις έχασαν και στη συνέχεια το πλήρωσαν. Ή μάλλον τους ξεπλήρωσε ο Ρωμανίδης στο 93’.

ΠΑΟΚ ΚΡΗΣΤΩΝΗΣ (Παμπορίδης): Σακαλίδης, Μαυροκεφαλίδης, Κυριακίδης Ι. (84′ Παπαδόπουλος), Ευθυμιάδης, Χατζηασλανίδης, Αγαθαγγελίδης, Τριφηνόπουλος (58′ Ρωμανίδης), Αϊβάζης, Παυλίδης (58′ Παβλόφ), Χατζηλιάδης, Μουρατίδης (79′ Τριανταφυλλίδης).