Τρίτη, 23 Απριλίου 2024, 9:40:03 μμ
Παρασκευή, 18 Απριλίου 2008 10:07

Βολλεϋ – Κορασίδες : Άλλη μια δύσκολη νίκη

Άλλη μια νίκη –δύσκολη όμως- για τις κορασίδες του ΓΑΣΚ επί του Πιερικού Κατερίνης με 3-1 σετ. Υπενθυμίζουμε, ότι, μέσα στην Κατερίνη είχαν νικήσει ακόμη πιο δύσκολα, με 2-3 σετ.
Ο αγώνας ξεκίνησε με δυνατά σερβίς και καρφιά από τον ΓΑΣΚ, με αποτέλεσμα να μη  μπορεί να ακολουθήσει το σκορ ο Πιερικός. Έτσι έληξε το 1ο σετ 25-20.

Το 2ο σετ ανήκε στον Πιερικό, εξαιτίας όμως των κορασίδων του ΓΑΣΚ, οι οποίες ξεκίνησαν νευρικά και έκαναν 11 άστοχα σερβίς, με αποτέλεσμα να χαρίζουν εύκολους πόντους στον Πιερικό, που ισοφάρισε.
Τα επόμενα 2 σετ, στα οποία νίκησε ο ΓΑΣΚ, ήταν και τα πλέον ενδιαφέροντα, αφού καμία ομάδα δεν μπορούσε να αποκτήσει σημαντικό προβάδισμα. Ανέβασαν την απόδοσή τους ταυτόχρονα και οι δύο ομάδες, μείωσαν τα λάθη τους και έπαιξαν υψηλού επιπέδου βόλλευ. Λίγο πριν από τη λήξη των σετ, το σκορ ήταν 23-23 και 23-21 αντίστοιχα στα σετ. Στα σημεία νίκησαν οι κορασίδες και πήραν τον αγώνα με 3-1.
Επόμενος αγώνας, ο οποίος είναι και ο τελευταίος για την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο, την 20η Απρ. στο Κιλκίς με τον ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ. Άρα, θα κλείσουν οι κορασίδες τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις ….. με νίκη !!!

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ
ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ - Γ.Α.Σ. ΚΙΛΚΙΣ : 1-3

Έξαλλα πανηγύρισαν οι «μικρές» του ΓΑΣΚ τη νίκη εντός της Αλεξάνδρειας, στην οποία επιβλήθηκαν με 1-3.
Από την αρχή του αγώνα φάνηκε ποιος θα είναι ο νικητής. Παίζοντας με σωστές υποδοχές, καλά καρφώματα και λίγα λάθη, δεν άφησαν περιθώρια διεκδίκησης της νίκης στην αντίπαλη ομάδα. Η Αλεξάνδρεια μόνο στο 2ο σετ αντέδρασε, αλλά βρήκε τις παγκορασίδες του ΓΑΣΚ σε κέφια, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να ακολουθήσει το ρυθμό που επέβαλαν οι νικήτριες. Τώρα περιμένουν να φιλοξενήσουν τον Ποσειδώνα Βέροιας (19 Απρ.).