![](/images/prosopa/floridis.jpg)
Είχαμε προειδοποιήσει ότι η συνδυασμένη πολιτική αδιαφορίας και εμπαιγμού της κυβέρνησης στο χώρο της υγείας θα φέρει σε αδιέξοδο και απόγνωση τους γιατρούς και τους εργαζόμενους στα νοσοκομεί
Γι΄αυτό γιατροί και εργαζόμενοι βρίσκονται σε διήμερες αγωνιστικές κινητοποιήσεις, απαιτώντας δίκαια εργασιακά και μισθολογικά αιτήματα και προασπίζοντας την αναβάθμιση του δημόσιου συστήματος υγείας.
Ο υπουργός Υγείας πρέπει να αναλάβει άμεσα τις ευθύνες του, να εγκαταλείψει τους ελιγμούς και τις μεθοδεύσεις και να προχωρήσει στην ικανοποίηση των δίκαιων αιτημάτων των γιατρών και των εργαζομένων στα νοσοκομεία, που εξασφαλίζουν αξιοπρεπή εργασία, αλλά και βιωσιμότητα του δημόσιου χαρακτήρα της υγείας.