![](/images/prosopa/malgaris.jpg)
Βεβαίως προέχει να μην αλλοιώνεται η πραγματικότητα και οι αληθινές διαστάσεις οποιασδήποτε πρωτοβουλίας. Επειδή λοιπόν σε πρόσφατη ανακοίνωση της δημοτικής αρχής Γαλλικού, μεταξύ άλλων, αναφέρεται ότι χρηματοδοτήθηκε με τη βοήθεια του κ. Κιλτίδη η σύνταξη του αποχετευτικού δικτύου, είμαι υποχρεωμένος να δηλώσω για την αποκατάσταση της αλήθειας τα εξής:
Η μελέτη του αποχετευτικού δικτύου χρηματοδοτήθηκε από το Υπουργείο Μακεδονίας - Θράκης με τη συνδρομή του τότε Υπουργού, βουλευτή Κιλκίς Γ. Φλωρίδη το 2003 και ολοκληρώθηκε το 2006.
Μια προσθήκη, ήσσονος σημασίας που έγινε ση μελέτη του βιολογικού κατά το 2007 από την τωρινή διοίκηση του δήμου, δεν αλλοιώνει την αδιαμφισβήτητη αλήθεια που αποδεικνύεται άλλωστε από τα επίσημα έγγραφα.
Σε κάθε περίπτωση αναμένω και θα χειροκροτήσω την χρηματοδότηση κατασκευής του έργου, με τη βοήθεια του κ. Κιλτίδη, όπως καταγράφεται στην ανακοίνωση του δήμου.