Δευτέρα, 29 Απριλίου 2024, 2:00:35 μμ
Τετάρτη, 23 Σεπτεμβρίου 2009 08:53

Ξεκίνημα Κιλκισιακού με λευκή ισοπαλία

Χωρίς γκολ έληξε η αναμέτρηση του Εθνικού Σοχού και του Κιλκισιακού στον αγώνα της πρεμιέρας του πρωταθλήματος της Δ’ Εθνικής. Παρουσία αρκετών φιλάθλων και των δύο ομάδων, το ματς μπορούσε να κερδίσουν και οι δύο, αφού είχαν και οι δύο ευκαιρίες αλλά ο Κιλκισιακός ήταν και άτυχος αφού είχε δύο δοκάρια. Το αποτέλεσμα της ισοπαλίας χαρακτηρίζεται ως δίκαιο ενώ ο διαιτητής της αναμέτρησης εκνεύρισε αρκετές φορές τους ποδοσφαιριστές και όχι μόνο με τις αποφάσεις του.
Πριν συμπληρωθεί καλά-καλά το πρώτο λεπτό ο Παπατζίκος έφτασε πολύ κοντά να κάνει το 0-1 αλλά ο Παπαδόπουλος του Σοχού μπλόκαρε δύσκολα. Στο 11’ σε καλή εκτέλεση φάουλ του Ναλμπάντη η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι και στην επαναφορά ο Βιτεβής έκανε το 0-1 αλλά ακυρώθηκε ως οφ-σάιτ. Στο 24’ ο Μουτίδης απείλησε την εστία του Δαρζέντα αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ. Στο 36’ νέα εκτέλεση φάουλ του Ναλμπάντη, μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Εθνικού. Στο πρώτο μέρος ο Κιλκισιακός πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο αλλά ο Εθνικός ανέβασε την απόδοση του στο δεύτερο, με τις καλύτερες ευκαιρίες να χάνονται στα τελευταία λεπτά.
Στο 51’ ο Βερνής πήγε να γίνει επικίνδυνος αλλά επενέβη ψύχραιμα ο Δαρζέντας ενώ στο 53’ ο Κοτσαμποικίδης με φάουλ τράνταξε το αριστερό κάθετο δοκάρι. Στο 61’ ήταν η σειρά του Σοχού να σημειώσει γκολ με τον Βερνή αλλά να ακυρωθεί ως οφ-σάιτ. Στο 84’ ο Παπατζίκος σε τετ-α-τετ έχασε την ευκαιρία να κάνει το 0-1 και στο αμέσως επόμενο λεπτό παρόμοια ευκαιρία έχασε ο Βερνής. Στο 87’ καλό σουτ του Μουτίδη η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από την οριζόντια δοκό.
Με λάθη η διαιτησία του κ. Τσακριλής (Διαμαντής-Χριστάκογλου) του ΣΔ Χαλκιδικής
ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΟΧΟΥ: Στ. Παπαδόπουλος, Βλασακίδης (56’ Κορπίδης), Μαρίκος, Κίος, Καρατζάς, Ανεστίδης (56’ Συμεωνίδης), Μουτίδης, Περ. Παπαδόπουλος, Κοσμίδης, Προβατίδης (78’ Ζαραγκούλιας), Βερνής.
ΚΙΛΚΙΣΙΑΚΟΣ: Δαρζέντας, Γ. Παπαδόπουλος, Παυλίδης, Πουρσανίδης, Κεσίδης, Κολόκας, Κοτσαμποικίδης, Ναλμπάντης (92’ Λαζαρίδης), Βιτεβής (70’Αντωνάκης), Παπατζίκος, Τζεβελέκης (85’ Γεωργιάδης).