Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024, 11:51:37 πμ
Τετάρτη, 26 Σεπτεμβρίου 2007 08:31

Προηγήθηκε μεν, ηττήθηκε δε η Ευκαρπία

Άσχημο ποδαρικό πραγματοποίησε στον δεύτερο όμιλο της Δ΄ Εθνικής κατηγορίας η εμφανιζόμενη μετά από διάλειμμα ενός έτους Νίκη Ευκαρπίας, η οποία αν και προηγήθηκε του Σταυροπολίτικου συγκροτήματος, στο τέλος γνώρισε βαριά ήττα με 4-1. Η έκταση του αποτελέσματος  αδικεί την ομάδα του Σάκη Σημαιοφορίδη, καθώς η ισοφάριση έγινε με ανύπαρκτο πέναλτι, ενώ η πίεση που άσκησε στην επανάληψη δεν μεταφράστηκε σε γκολ, σε τρεις τουλάχιστον ευκαιρίες.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 17΄ με τέρμα που πέτυχε ο Τυφούδης για να ακολουθήσει η ανατροπή του Κουντουρά από τον τερματοφύλακα, φάση που διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι Ευκαρπιώτες. Το πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ ο Δημήτρης Παπαδόπουλος, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ. Στο 26΄ νέα κανονική ανατροπή του Πομάκη, για να πάρουν κεφάλι στο σκορ οι γηπεδούχου με νέα εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Παπαδόπουλου.
Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και πίεσαν για να φέρουν το μας στα ίσια. Δημιούργησαν σπουδαίες ευκαιρίες με τους Κουκοράκη, Κουρτίδη και Μπελιπασάκη αλλά δεν είχαν τα αναμενόμενα αποτελέσματα. Και εκεί που πάλευαν για την ισοφάριση ένα μοναδικό αλλά όπως αποδείχθηκε τράγικο αμυντικό λάθος, έδωσε την δυνατότητα στον Ανδρεάδη να κάνει το 3-1. Από εκεί και πέρα, οι παίκτες της Ευκαρπίας με ριγμένη την ψυχολογία τους παρέδωσαν τα όπλα και είδαν τον Παπαδόπουλο με κεφαλιά να διαμορφώνει το τελικό 4-1 στην εκπνοή του αγώνα.
Διαιτητής ήταν ο κ. Νιβριώτης.
ΠΑΥΛΟΣ ΜΕΛΑΣ: Τσιμπούκας, Αλεξίου, Σκόρδας, Αμοιρίδης, Δούμας, Παυλάκος, Παπαδόπουλος, Κουντουράς, Ναζλίδης, Ιωαννίδης (55΄ Δανιηλίδης-74΄ Καδόγλου), Πομάκης (55΄ Ανδρεάδης).
ΕΥΚΑΡΠΙΑ: Βαφειάδης, Κουκουράκης (65΄ Παπαδόπουλος), Αυγέρης, Ξενάριος, Μπελιπασάκης, Μαυραγγελίδης, Τυφούδης, Καλόνικος, Τακαβάκης, Πουλτουγλιάδης (77΄ Κουρτίδης), Καραπιπερίδης (38΄ Πανοδήμος).