![](/images/stories/2008/3-6/polykastro.jpg)
Ακόμη, το συμβούλιο αποδέχθηκε χρηματοδότηση 104.000 ευρώ από το υπουργείο Παιδείας και 11.700 από το υπουργείο Εσωτερικών για βελτιώσεις στις κτιριακές εγκαταστάσεις των σχολείων του δήμου, καθώς και χρηματοδότηση 21.000 ευρώ για κάλυψη δράσεων πυροπροστασίας.
Το δημοτικό συμβούλιο αποφάσισε να ενεργοποιήσει τη δυνατότητα υπουργικής απόφασης για ρύθμιση οφειλών από δημοτικά τέλη, φόρους, εισφορές κλπ, και να δώσει τη δυνατότητα στους δημότες να κάνουν αίτηση ρύθμισης εντός διμήνου.
Τέλος, το δημοτικό συμβούλιο αποφάσισε τη χρηματοδότηση των πολιτιστικών και αθλητικών συλλόγων του δήμου, σύμφωνα με το ποσοστό του 1,5% των ακαθάριστων εσόδων του δήμου.