![](/images/prosopa/passalidis.jpg)
Οφείλει η Δημοτική αρχή Κιλκίς να σχεδιάσει άμεσα εναλλακτική λύση αντιμετώπισης του προβλήματος. Εμείς ως συνδυασμός «ΟΡΑΜΑ και ΔΡΑΣΗ» έχουμε πρόταση στο πρόγραμμα μας και τη διατυπώσαμε και στο Δημοτικό Συμβούλιο Κιλκίς, κατά τη συνεδρίαση της 26ης Μαΐου 2008, όπου και διαφάνηκε το πρόβλημα.
Προτείνουμε να κατασκευάσει ο Δήμος Κιλκίς στα όρια του δικές του ιδιόκτητες εγκαταστάσεις κατασκηνωτικού κέντρου. Χρειάζονται προς τούτο αρχικά: πολιτική βούληση, επιλογή του χώρου, προϋπολογισμός και τρόπος λειτουργίας. Το οικονομικό μέγεθος δεν είναι απαγορευτικό για το Δήμο Κιλκίς.
Η χρηματοδότηση είναι δυνατόν να γίνει μέσα από το πρόγραμμα ανάπτυξης του Αγροτικού Χώρου το οποίο τίθεται σε εφαρμογή εντός του έτους.
Να τονίσουμε ιδιαίτερα ότι το κατασκηνωτικό κέντρο του Δήμου Κιλκίς που θα διαθέτει και πισίνα, θα είναι χρήσιμο καθ’ όλη τη διάρκεια του έτους, αφού πέραν της φιλοξενίας των παιδιών θα δίνει τη δυνατότητα να το αξιοποιήσει και το Τοπικό Συμβούλιο Νεολαίας (ΤΟ.ΣΥ.Ν.), το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (Κ.Π.Ε.), καλλιτεχνικοί δημιουργοί και μια σειρά από εκδηλώσεις κοινωνικού και πολιτιστικού περιεχομένου.
Το έλλειμμα κοινωνικών υποδομών στο Δήμο Κιλκίς είναι εμφανές. Κάνουμε έκκληση στη Δημοτική αρχή Κιλκίς, να υιοθετήσει την πρότασή μας, αυτή όπως και άλλες που θα ακολουθήσουνε από εμάς προς όφελος του συνόλου των συμπολιτών μας».