![](/images/stories/2008/16-5/2gym_kriti.jpg)
- Κ.Π.Ε. Αρχάνων, όπου έγινε στους μαθητές παρουσίαση περιοχών περιβαλλοντικού ενδιαφέροντος στην Κρήτη και ενημερώθηκαν για δράσεις που υλοποιούνται στο κέντρο περιβαλλοντικής εκπαίδευσης
- Τ.Ε.Ι. Κρήτης – Σχολή Τεχνολογίας Γεωπονίας. Η επίσκεψη στο Τ.Ε.Ι. Κρήτης ήταν μια πολύ καλή ευκαιρία για να πάρουν μια πρώιμη γεύση από την τριτοβάθμια εκπαίδευση και φυσικά της φοιτητικής ζωής. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης έγινε αρχικά μια ενημέρωση για τα τμήματα της σχολής, τα μαθήματα που παρακολουθούν οι φοιτητές, τη διάρκεια φοίτησης και την επαγγελματική αποκατάσταση. Στη συνέχεια οι μαθητές μπήκαν στα εργαστήρια της σχολής και επισκέφτηκαν τα θερμοκήπια όπου εφαρμόζονται σύγχρονες τεχνικές παραγωγής ανθοκομικών και λαχανοκομικών προϊόντων. Τέλος, ενημερώθηκαν για το πρόγραμμα δημιουργίας οργανικού λιπάσματος (κομποστοποίηση) το οποίο εφαρμόζει η Σχολή αλλά και για θέματα προστασίας του περιβάλλοντος.
Οι μαθητές επέστρεψαν ενθουσιασμένοι και με πολλές νέες γνώσεις και εμπειρίες. Πλέον πίσω στο σχολείο, έκαναν εργασίες με θέμα τα «Δασικά Οικοσυστήματα» τις οποίες και παρουσίασαν σε ειδική ημερίδα που διοργανώθηκε για την διάχυση των αποτελεσμάτων. Σκοπός της ημερίδας, πέρα από την παρουσίαση των αποτελεσμάτων, ήταν να μοιραστούν γνώσεις και εμπειρίες με συμμαθητές τους αλλά και την ευρύτερη κοινωνία, έτσι ώστε όλοι να καταλάβουν το τεράστιο περιβαλλοντικό πρόβλημα που προκύπτει από την καταστροφή των δασικών εκτάσεων της χώρας μας.