Παρασκευή, 19 Απριλίου 2024, 7:03:41 πμ
Παρασκευή, 18 Απριλίου 2008 10:42

Χρυσό μετάλλιο ο Δ. Κατής

Με δύο μετάλλια στις αποσκευές της επιστρέφει σήμερα από την Κρήτη η αποστολή των μαθητών και μαθητριών των γυμνασίων και λυκείων του νομού Κιλκίς που εκπροσώπησε τον σχολικό αθλητισμό του νομού στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου Ελλάδας και Κύπρου που έγινε στο Ηράκλειο.

Στους αγώνες αυτούς έλαμψε για μια ακόμη φορά το άστρο του αθλητή του ΓΑΣ Κιλκίς Δαμιανού Κατή ο οποίος εκπροσωπώντας το 1ο Λύκειο του Κιλκίς αγωνίστηκε στη δισκοβολία και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με βολή στα 53,88 μ. Στο ίδιο αγώνισμα τη 2η θέση και το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε ακόμη ένας μαθητής του Κιλκίς. Πρόκειται για τον Δημήτρη Τσολακίδη αθλητή του ΓΣ Μανδρών ο οποίος σημείωσε 53,26 μ.  Οι δύο κιλκισιώτες μονοπώλησαν το αγώνισμα και απέδειξαν ότι δίκαια θεωρούνται οι κορυφαίοι του αγωνίσματος και δύο από τα μεγαλύτερα ταλέντα του Ελληνικού αθλητισμού.
Αξιόλογη ωστόσο ήταν και η παρουσία των υπόλοιπων παιδιών που αγωνίστηκαν στην τελική φάση των σχολικών Πανελλήνιων αγώνων.
Συγκεκριμένα στα Λύκεια ο Γιάννης Βογιατζής, αθλητής του ΓΣ Μανδρών, κατατάχθηκε 4ος στη σφυροβολία με 61,45 μ., ο Γιώργος Καπέτης, αθλητής του ΓΑΣ Κιλκίς, ήταν 5ος στα 100 μ (-1,1 μ/δ) με 11''44, η Αργυρώ Πίντη, αθλήτρια της Ολυμπιάδας Πολυκάστρου που αγωνίστηκε με το νομό Θεσσαλονίκης, ήταν 7η στα 100 μ με 13''24 και η Ζωή Περπερίδου , αθλήτρια του ΑΟ Γουμένισσας, πήρε την 8η θέση στο Έπταθλο με 3.529 βαθμούς (16''62, 1,43μ, 8,28μ, 28''20, 4,65μ, 28,28μ και 2'56''02).
Στα Γυμνάσια η Σοφία Φωτιάδου, αθλήτρια του ΓΑΣ Κιλκίς, ήταν 7η στη δισκοβολία με 31,55 μ και ο Στυλιανός Ηλιάδης 8ος στο ίδιο αγώνισμα με 35,57 μ.