Δευτέρα, 20 Μαΐου 2024, 8:41:58 μμ
Τρίτη, 19 Απριλίου 2011 14:07

Έβρεξε γκολ

mpala
11 γκολ στα πρώτα 67 λεπτά. Σκορ 5-0 στο 22’. Έξι γκολ στο 2ολέπτο 47’ – 67’. Τα τελευταία 4 γκολ επιτεύχθηκαν μέσα σε 4 λεπτά. Οκτώ διαφορετικοί σκόρερ. Τελικό αποτέλεσμα 8-3 για το Πάικο Γουμένισσας, σε βάρος της Αναγέννησης Πλαγιάς. Το μεγαλύτερο σκορ της σεζόν. Το πιο παραγωγικό 90λεπτο που υπήρξε. Επικρατώντας και τις τέσσερις φορές σε βάρος της Πλαγιάς, με τέρματα 16-6, η Γουμένισσα κατέκτησε 12 από τους 28 βαθμούς, συγκομιδή που αποτέλεσε και τη βάση για τη άνετη παραμονή. Ήταν η 13η συνεχή ήττα εκτός για την Πλαγιά και η 23η συνολικά. Τέταρτη νίκη εντός και 8η συνολικά, μετά από ανεπιτυχή αποτελέσματα 6 εβδομάδων για το Πάικο. Στα 7 τελευταία ματς είχε σημειώσει 8 γκολ. Σε κάτι περισσότερο από μια ώρα επανέλαβε τον ίδιο απολογισμό. Η Γουμένισσα έγινε η ομάδα με τη μεγαλύτερη επιθετική πολυφωνία, αφού 15 διαφορετικά στόπερ πέτυχαν τα 39 φετινά γκολ. Η αναμέτρηση δεν αντέχει σε κριτική, λόγω της μεγάλης διαφοράς δυναμικότητας. Όταν το Πάικο χαλάρωσε, η Πλαγιά είχε κάθετο δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ του Φίλιππου Κιοσέ στο 61’, τρεις αστοχίες από επίκαιρες θέσεις, του Μπάμπη Σπυρόπουλου στο 29’, του Κώστα Κοασίδη στο 30’, του Γιώργου Χατζηιωαννίδη στο 60’, αλλά και δύο ενέργειες του Γιώργου Χατζηιωαννίδη με  κοντινά πλάσε στο 31’ και 32’, που εξουδετέρωσε με τα πόδια ο Θανάσης Γκλαβέρης. Στο 1’ ο 15χρονος αρχηγός του Πάικου, Μωυσής Παπαλέξης με πλάσε το 1-0 (παρθενικό γκολ). Στο 8’ ο Χρήστος Χατζημλάδης με σουτ μέσα από την περιοχή το 2-0. Στο 14’ ο Γιώργος Μήτκος με μακρινό σουτ το 3-0 (5ο φετινό γκολ). Στο 17’ ο Γιώργος Καρατζιάς με ανάποδο ψαλίδι το 4-0 (παρθενικό γκολ). Στο 22’ ο Στέφανος Μυρντίνας με σουτ από το ύψος του πέναλτι το 5-0 (και τα 8 γκολ της σεζόν με τον ίδιο τρόπο). Στο 47’ κέρδισε πέναλτι ο Κώστας Κοασίδης, το εκτέλεσε εύστοχα ο Γιώργος Χατζηιωαννίδης για το 5-0 (αρχικά αποκρούσθηκε από τον Θανάση Γκλαβέρη, αλλά ο διαιτητής έδωσε επανάληψη). Στο 50’ κέρδισε πέναλτι ο Μωυσής Παπαλέξης το εκτέλεσε εύστοχα ο Χρήστος Χατζημλάδης για το 6-1. Στο 64’ ο Χρήστος Χατζημλάδης με πλάσε πέτυχε χατ τρικ, γράφοντας το 7-1. Στο 65’ ο Σωτήρης Αφεντούλης με μακρινό σουτ το 8-1 (παρθενικό γκολ). Στο 66’ ο Άλμπερτ Αζόεφ με πλάσε το 82 (παρθενικό γκολ). Στο 67’ ο Γιώργος Χατζηιωαννίδης με πλάσε το 83 (έφθασε τα 8 γκολ στη σεζόν).
Διαιτητής ήταν ο κ. Δελήπαλτας με επόπτες τους Κουντουρίδου και Ναλμπάντη.
ΓΟΥΜΕΝΙΣΣΑ: Γκλαβέρης, Γ. Καρατζιάς, Κεχαγιάς, Μπακάλης, Πεχλιβάνης, Αφεντούλης, Μ. Παπαλέξης, Μήτκος, Χατζημλάδης, Ντιεντόν, Μυρντίνας.
ΠΛΑΓΙΑ: Μιχαηλίδης, Αζόεφ, Δεληγιαννίδης, Σπυρόπουλος, Στάμμος, Κιοσέ, Ζαγανίδης, Βασιλειάδης, Κοασίδης, Φελλόπουλος, Χατζηιωαννίδης.