Δευτέρα, 29 Απριλίου 2024, 7:38:38 μμ
Τρίτη, 05 Δεκεμβρίου 2023 10:20

Εντυπωσιακός ο Αλέξανδρος Κιλκίς στα ηλικιακά πρωταθλήματα της ΕΠΣ Κιλκίς

Με το απόλυτο συνέχισε τις υποχρεώσεις της η Κ14 του Αλέξανδρου Κιλκίς στο πρωτάθλημα της ΕΠΣ Κιλκίς.

Το πρωί της Κυριακής αγωνίστηκε με τον Α.Ο Πολυκάστρου στο Δημοτικό Στάδιο του Πολυκάστρου, και όντας άκρως εντυπωσιακή επιβλήθηκε με 11-0 του αντιπάλου της. Ο κ. Μούρος έμεινε απόλυτα ευχαριστημένος από την εικόνα της ομάδας, καθώς πέτυχε μεγάλο αριθμό τερμάτων και είχε την απαραίτητη συγκέντρωση και σοβαρότητα καθ'όλη την διάρκεια της αναμέτρησης.

Επίσης το πρωί της Κυριακής η Κ10 "Φιορεντίνα" αγωνίστηκε στην Αξιούπολη για το αντίστοιχο ηλικιακό πρωτάθλημα της ΕΠΣ Κιλκίς με αντίπαλο την Α.Ε. Πολυκάστρου.

Εξαιρετικό παιχνίδι από τους ποδοσφαιριστές του Αλέξανδρου Κιλκίς, με ωραίες συνεργασίες και πολλά όμορφα τέρματα!

Η Κ12 του Αλέξανδρου Κιλκίς με το τμήμα «Παρί» αγωνίστηκε το μεσημέρι της ίδιας μέρας στο γήπεδο της Αξιούπολης με την Δόξα Χέρσου, για το ηλικιακό πρωτάθλημα της ΕΠΣ Κιλκίς. Ιδανική παρουσία, με πολλά γκολ για τους παίκτες του Αλέξανδρου, που ήταν θετικοί στην εμφάνισή τους!

Εκπληκτική η Κ14 του Αλέξανδρου Κιλκίς!

Στην πρώτη θέση του 4ου ομίλου της Κ14 εξακολουθεί να φιγουράρει ο Αλέξανδρος Κιλκίς που επιβλήθηκε με 5-2 των Ακριτών Συκεών στις Συκιές, έπειτα από ένα πολύ όμορφο παιχνίδι.

Πέμπτη νίκη για την ομάδα μας σε έξι παιχνίδια, έχει και μια ισοπαλία, και δείχνει έτοιμη για σπουδαία πράγματα! Δυναμικός ,ο αντίπαλος βοήθησε στην εικόνα του παιχνιδιού, με τον Αλέξανδρο να προηγείται μέχρι και 4-1, να μειώνει ο αντίπαλος, αλλά να «καθαρίζει» την αναμέτρηση και με πέμπτο τέρμα.

Η δράση στην ΕΑΚΕ

Στο γήπεδο του Ντίνου Κούη αγωνίστηκε η Κ8 του Αλέξανδρου Κιλκίς με το τμήμα «Πόρτο» για το πρωτάθλημα της ΕΑΚΕ. Εξαιρετικό παιχνίδι απέναντι στον Εθνικό Ευόσμου και πολλά γκολάκια! Στα γήπεδα του Μακεδονικού ήταν ο κύριος όγκος των τμημάτων του Αλέξανδρου, καθώς αγωνίστηκαν η Κ9 «Μπάρτσα», η Κ10 «Φιορεντίνα» (σε δύο αγώνες), η Κ11 «Μαρσέιγ», και η Κ12 «Παρί» για την ίδια διοργάνωση.

Πολύ καλή απόδοση για όλες τις ομάδες μας που πέτυχαν πολλά γκολάκια , συνδυάστηκαν, συνεργάστηκαν, και το κυριότερο διασκέδασαν!

Ισόπαλος στην Αξιούπολη ο Αλέξανδρος Κιλκίς

Ισοπαλία 2-2 στην Αξιούπολη για τον Αλέξανδρο Κιλκίς. Στους δέκα βαθμούς η ομάδα μας μετά το πέρας οχτώ αγώνων, ενώ το Σάββατο υποδέχεται τον Απόλλωνα Ευρώπου.

Σε ένα πρώτο μέρος δίχως φάσεις ο Αλέξανδρος προηγήθηκε στο 25' με πλασέ του Γιατισάκη, και το ημίχρονο κύλησε δίχως άλλη αξιοσημείωτη στιγμή.

Στο 57' η Αξιούπολη έφερε το ματς στα ίσα με εκτέλεση φάουλ. Στο επόμενο λεπτό η ομάδα μας έφυγε στην κόντρα τρεις με έναν όμως υποδε΄χιθηκε οφσάιντ. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα οι γηπεδούχοι κέρδισαν αμφισβητούμενο πέναλτι, το οποίο απέκρουσε ο Μάριος Παπαδόπουλος, αλλά στην επαναφορά σκόραρε παίκτης τουη Εθνικού που εμφανώς είχε μπει νωρίτερα στην περιοχή.

Στο 77' ο Μακάριος με τρομερό βολ πλανέ έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία. Ο Αλέξανδρος έψαξε άμεσα και για την ανατροπή, και έχασε τεράστια ευκαιρία στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως ο τερματοφύλακας Δουλκερίδης κέρδισε τον Κόλα.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΙΛΚΙΣ: Μ. Παπαδόπουλος, Πότκα, Παυλίδης (82' Ι. Αλμασίδης), Κουρτεσίδης, Χ. Παπαδόπουλος, Κόλα, Μπελίτσας, Γιατισάκης (65' Ξυγαλατάς), Χριστοφορίδης (65' Κ. Αλμασίδης), Μακάριος, Ιωαννίδης (55' Ζορμπάς).

Ηττες στα σημεία για Κ17 Τσέλσι και Κ13 Μίλαν

Αν και προηγήθηκε δύο φορές εν τέλει δεν τα κατάφερε η Κ17 «Τσέλσι» μιας και ηττήθηκε με 3-2 από την Ένωση Ανθοκήπων Καρατάσου στο πλαστικό της Άνω Ηλιούπολης το πρωί του Σαββάτου.

Προς το τέλος του ημιχρόνου ο Γιώργος Χατζής άνοιξε το σκορ για τον Αλέξανδρο, με την Ένωση να ισοφαρίζει στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Από ωραία ομαδική ενέργεια στο 60’ ο Ιορδάνης Τσαβδαρίδης έβαλε εκ νέου σε θέση οδηγού την ομάδα μας, όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τις λύσεις και έφτασαν εν τέλει στη νίκη.

Κόντρα στον πρωτοπόρο του ομίλου της στην Κ13 της ΕΠΣ Μακεδονίας η ομάδα του Αλέξανδρου Κιλκίς είχε πολύ καλή απόδοση, όμως είχε και άτυχες στιγμές με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 5-4 από την Ακαδημία Γιώργου Κούδα.

Στο πλαστικό του Παύλου Μελά διεξήχθη η αναμέτρηση, με τον Αλέξανδρο Κιλκίς να προηγείται γρήγορα με 2-0 με τέρματα των Μαυρογενίδη και Ισαακίδη, όμως τους φιλοξενούμενους να απαντούν. Λίγο πριν το ημίχρονο ο Θεοδωρίδης πέτυχε το 3-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μαυρογενίδης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-2, όμως εκεί αντέδρασε η Ακαδημίας Γιώργου Κούδα, σημειώνοντας τρία συνεχή τέρματα, και φτάνοντας στη νίκη με ανατροπή.

Την ήττα με 8-5 γνώρισε η Κ15 «Μάντσεστερ» από τον Κεραυνό Ωραιοκάστρου στο «Άλκης Καμπανός» το πρωί του Σαββάτου. Η ομάδα του Αλέξανδρου δεν μπόρεσε να βρει τα πατήματά της στο γήπεδο, και ουσιαστικά πλήρωσε τα λάθη που πραγματοποίησε.

Κέρδισε και την Κ17 της ΠΑΕ Ηρακλής η ασταμάτητη Κ17 του Αλέξανδρου Κιλκίς!

Σπουδαία νίκη  για την Κ17 του Αλέξανδρου Κιλκίς αφού επιβλήθηκε το απόγευμα της Κυριακής με 2-1 στο γήπεδο της Τριανδρίας της Κ17 της ΠΑΕ Ηρακλής! Για άλλη μια φορά κόντρα σε τμήμα υποδομής μεγάλης ΠΑΕ, οι ποδοσφαιριστές του Αλέξανδρου έδειξαν ποιότητα, πάθος και θέληση φτάνοντας στο σημαντικό «τρίποντο» με επική ανατροπή στο φινάλε!

Στους 14 βαθμούς η ομάδα μας που πέρασε τον Γηραιό στην βαθμολογία και είναι δεύτερος σε έναν όμιλο φωτιά πίσω από τον ΠΑΟΚ!

Ένα πρώτο μέρος που κύλησε ως το 25’ χωρίς φάσεις, και κάπου εκεί ο Ηρακλής έφυγε στην κόντρα και κέρδισε πέναλτι. Όμως ο Κώστογλου με εξαιρετική επέμβαση στην δεξιά του γωνία κράτησε το μηδέν.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν στα πρώτα τριάντα δευτερόλεπτα στο δεύτερο ημίχρονο με πλασέ έξω από την περιοχή, ενώ στο 47’ είχαν και δοκάρι. Με την συμπλήρωση μίας ώρα αγώνα ο Ηρακλής έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής με κόκκινη κάρτα για χτύπημα εκτός φάσης στον Χριστοφορίδη.

Ο Αλέξανδρος Κιλκίς πήρε τα ηνία, οι Αναστασιάδης και Δαϊλλίδης τόνωσαν το επιθετικό κομμάτι με τις αλλαγές τους και στο 76’ ο Γρίβας έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Αμανατίδης με καρφωτή κεφαλιά ισοφάρισε.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και πάλι ο Γρίβας μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή, ξεπέρασε τον αντίπαλό του και έδωσε ασίστ πάρε-βάλε στον Αμανατίδη που σε κενή εστία έκανε το τελικό 2-1! Την Κυριακή ξεκινά ο δεύτερος γύρος με τον Αλέξανδρο να αντιμετωπίζει τον Καμπανιακό.

Νίκη και για τα Κορίτσια του Αλέξανδρου Κιλκίς!

Εκπληκτική εμφάνιση και νίκη για τα Κορίτσια του Αλέξανδρου Κιλκίς στο τρίτο τους παιχνίδι στο πρωτάθλημα Κορασίδων της ΕΠΣ Μακεδονίας απέναντι στους Λέοντες. Επικράτηση με 10-5 για τον Αλέξανδρο Κιλκίς στο γήπεδο Love Football το μεσημέρι του Σαββάτου και πολλά χαμόγελα για την ομάδα μας που δείχνει πως το μέλλον της ανήκει!