Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024, 1:50:23 πμ
Παρασκευή, 30 Δεκεμβρίου 2022 20:01

Κύπελλο ΕΠΣ Κιλκίς: Νίκες για ΠΑΟΚ Κρηστώνης και Απόλλων Ευρωπού

Προβάδισμα για τον ΠΑΟΚ Κρηστώνης στον ημιτελικό Κυπέλλου της ΕΠΣ Κιλκίς έναντι του Κιλκισιακού, όλα ανοιχτά στον άλλο ημιτελικό Ευρωπού-Μεγάλης Βρύσης.

Νίκη 2-0 του ΠΑΟΚ επί του Κιλκισιακού.

Δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας ο ημιτελικός αγώνας Κυπέλλου ΠΑΟΚ Κρηστώνης – Κιλκσιακού που διεξήχθη την   Παρασκευή  στο γήπεδο της Κρηστώνης.  Νευρικό παιχνίδι με λίγες ευκαιρίες εκατέρωθεν .  Οι γηπεδούχοι  αξιοποιώντας την εμπειρία τους κέρδισαν με το «καθαρό» 2-0 τον Κιλκισιακό αποκτώντας σοβαρό προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού αγώνα της 18ης Ιανουαρίου στο γήπεδο του Κιλκίς.

Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στο α’ ημίχρονο το οποίο όμως απέκρουσε πρώτα ο τερματοφύλακας και ύστερα το δοκάρι για να έρθει στη εκπνοή του ημιχρόνου  ο Μπελίτσας και να διαμορφώσει το 1-0 ως σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Χατζηασλανίδης με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο ίδιος διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Ο Κιλκισιακός είχε κι αυτός δυο ευκαιρίες με χαρακτηριστικότερη εκείνη όπου η μπάλα σε επιθετική του ενέργεια αποκρούστηκε από το οριζόντιο δοκάρι του ΠΑΟΚ.

Σε κάθε περίπτωση ο ΠΑΟΚ με τη  νίκη του βρίσκεται πλέον  σε θέση οδηγού για την  πρόκριση και τη μια θέση στον τελικό του Κυπέλλου.

Ανατροπή στον Ευρωπό, 3-2 τον Αστέρα Μ. Βρύσης

Κι αν η μια θέση στον τελικό του Κυπέλλου έχει ξεκάθαρο φαβορί τον ΠΑΟΚ Κρηστώνης, η άλλη «παίζεται» ύστερα από έναν γκραν γκινιόλ αγώνα, τον πρώτο των ημιτελικών,  ανάμεσα στον Απόλλωνα Ευρωπού και τον Αστέρα Μεγάλης Βρύσης την Πέμπτη  29 Δεκεμβρίου στο γήπεδο του Ευρωπού.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους και προηγήθηκαν με 0-2. Οι παίκτες του Απόλλωνα ανασυντάχθηκαν και με επίθεση διαρκείας μείωσαν πρώτα σε 1-2, σκορ ημιχρόνου για να πετύχουν την πλήρη ανατροπή στην επανάληψη με άλλα δυο τέρματα.

Έτσι ο επαναληπτικός αγώνας στις 25 Ιανουαρίου αποκτά κρίσιμο χαρακτήρα την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου της ΕΠΣ Κιλκίς.

Κοινή ώρα τέλεσης των επαναληπτικών αγώνων: 14.30