Πέμπτη, 2 Μαΐου 2024, 5:07:15 μμ
Τρίτη, 06 Φεβρουαρίου 2024 09:15

Με το απόλυτο συνεχίζει η Κ14 του Αλέξανδρου στην ΕΠΣ Κιλκίς

Με το απόλυτο των νικών συνέχισε στο πρωτάθλημα Κ14 της ΕΠΣ Κιλκίς ο Αλέξανδρος Κιλκίς καθώς επικράτησε με 3-1 του ΠΑΟΚ Κρηστώνης. Ο Αλέξανδρος Κιλκίς σε αυτή την αγωνιστική ήταν ο οικοδεσπότης με τα παιχνίδια να γίνονται στο γήπεδο της Μεγάλης Βρύσης.

Πολύ καλό παιχνίδι ανάμεσα σε Αλέξανδρο και Κρηστώνη με γρήγορο ρυθμό και ωραίους συνδυασμούς. Η ομάδα μας είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και άνοιξε το σκορ στο πρώτο ημίχρονο με τον Κίμωνα Νικολαΐδη. Ο Αλέξανδρος Κιλκίς είχε δύο ακόμη καλές στιγμές, ενώ και η Κρηστώνη απείλησε λίγο πριν το ημίχρονο αλλά και στην πρώτη φάση του δευτέρου με τον Κλώνο να απομακρύνει τον κίνδυνο.

Ο Παρλαλόγλου σε εκτέλεση πέναλτι έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο, και εν τέλει ο ΠΑΟΚ Κρηστώνης ισοφάρισε με κεφαλιά από στατική φάση. Στα 15 λεπτά που απέμειναν οι παίκτες του κ. Μούρου αντέδρασαν, βρήκαν άμεσα το προβάδισμα με γκολ του Αντωνιάδη από ασίστ του Γρηγοριάδη και εν τέλει τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε έφτασαν και σε τρίτο τέρμα με σουτ του Αντωνιάδη έξω από την περιοχή.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας η Γουμένισσα επικράτησε με 5-3 της Α.Ε. Πολυκάστρου. Ευχαριστούμε τον Αστέρα Μεγάλης Βρύσης για την παραχώρηση του γηπέδου!

Νίκες για τις Κ15 και Κ14 του Αλέξανδρου Κιλκίς

Νίκη με 4-2 για την Κ15 του Αλέξανδρου Κιλκίς μέσα στον Πεντάλοφο το μεσημέρι του Σαββάτου. Οι γηπεδούχοι μπορεί να προηγήθηκαν αλλά γρήγορα η ομάδα μας έφτασε στην ανατροπή και μάλιστα προηγήθηκε με 4-1. Με αυτογκόλ η ισοφάριση και εν συνεχεία οι Κελίδης, Μανγκανιέλλο με πέναλτι και Κηροποιός σημείωσαν τα γκολ του Αλέξανδρου.

Η Κ14 του Αλέξανδρου Κιλκίς ήταν και πάλι εξαιρετική μιας και σημείωσε ακόμη μια ευρεία νίκη στο πρωτάθλημα της ΕΠΣ Μακεδονίας αυτή τη φορά με 6-1 στην έδρα του Μακεδονικού. Οι ποδοσφαιριστές του Νίκου Μούρου ήταν σοβαροί από το ξεκίνημα, κυκλοφόρησαν σωστά την μπάλα και πέτυχαν όμορφα τέρματα δείχνοντας πως δικαιωματικά βρίσκονται στην πρώτη θέση του ομίλου τους.

Η δράση στην ΕΑΚΕ

Η Κ11 «Μαρσέιγ» έδωσε δύο παιχνίδια στην ΕΑΚΕ το Σάββατο με αντιπάλους τον Εθνικό Ευόσμου και τον Κεραυνό Ωραιοκάστρου. Επικράτησε στο πρώτο παιχνίδι με 4-1 του Εθνικού και αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τον Κεραυνό. Πολύ καλή παρουσία από την ομάδα του Κωνσταντίνου Ντουντούκη που έβγαλε πολλές συνεργασίες, και πέτυχε όμορφα γκολάκια.

Το πρωί του Σαββάτου τρία τμήματα του Αλέξανδρου Κιλκίς είχαν αγωνιστική δράση στο πρωτάθλημα της ΕΑΚΕ. Στα γήπεδα του Μακεδονικού αγωνίστηκαν η Κ9 «Μπάρτσα» και η Κ10 «Φιορεντίνα» με τα αντίστοιχα τμήματα της ΠΑΕ ΠΑΟΚ και του Πρωτέα Ευόσμου. Κόντρα σε δύο ποιοτικές ομάδες το μόνο που αποκομίζεις είναι πολλές εμπειρίες που θα μας κάνουν να βελτιώσουμε ακόμη περισσότερο το παιχνίδι μας. Στα γήπεδα του Ντίνου Κούη αγωνίστηκε η Κ8 «Πόρτο» που έπαιξε και αυτή δύο παιχνίδια με την ΠΑΕ ΠΑΟΚ και τον Πρωτέα Ευόσμου, έχοντας καλή απόδοση και προσπαθώντας μέχρι το τέλος των παιχνιδιών της.

Η Κ10 "Φιορεντίνα" και η Κ12 "Παρί" είχαν αγωνιστική δράση την Κυριακή το πρωτάθλημα της ΕΑΚΕ! Έτσι οι ομάδες του Αλέξανδρου βρέθηκαν στις εγκαταστάσεις του Μακεδονικού στη Θεσσαλονίκη για να αγωνιστούν. Εύκολες επικρατήσεις με πολλά γκολ για τα παιδιά μας, μα πάνω από όλα χαμόγελα για τις πολύ καλές εμφανίσεις τους!

Τρίτη ήττα στη σειρά

Ήττα με 1-0 στη Νέα Σάντα για τον Αλέξανδρο Κιλκίς το απόγευμα του Σαββάτου. Μια ήττα που δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα της αναμέτρησης, μιας και η ομάδα μας στο πρώτο εικοσιπεντάλεπτο ήταν εξαιρετική, αλλά είχε δύο δοκάρια και ακόμη τρεις σημαντικές φάσεις που δεν τις μετουσίωσε σε τέρμα. Έτσι ο Ποντιακός αφού κράτησε το «μηδέν» στο πρώτο μέρος, παρουσιάστηκε πιο συμπαγής στο δεύτερο και στην πρώτη του ουσιαστικά επίθεση στο παιχνίδι βρήκε τέρμα με τον Κ. Κόλα στο 64’ και έφτασε στη νίκη.

Ο Αλέξανδρος μπήκε δυνατά και το πρώτο δοκάρι ήρθε στο 10 με πλασέ του Μπελίτσα που κατέληξε στην οριζόντια δοκό. Στο 12’ ο Ξυγαλατάς ξέφυγε από τα αριστερά και πάσαρε στον Χριστοφορίδη που σε κενή ουσιαστικά εστία έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι. Στο 15’ ο Ξυγαλατάς νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον τερματοφύλακα Παύλου, ενώ στο 21’ έπειτα από ωραία ομαδική συνεργασία το σουτ του Μπελίτσα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Παύλου μπλόκαρε το πλασέ του Καραστεργίου.

Στο δεύτερο ημίχρονο αν και ο Αλέξανδρος είχε την εδαφική υπεροχή δεν δημιούργησε αξιόλογες φάσεις, η Νέα Σάντα πέτυχε το γκολ της σε αντεπίθεση με τον Κ. Κόλα, με την ομάδα μας να έχει άλλη μια φορά την ατυχία να έχει και άλλο δοκάρι με εκτέλεση φάουλ του Μπελίτσα καθώς ο Παύλου έκανε το λάθος η μπάλα βρήκε στο δεξί δοκάρι στο σώμα του τερματοφύλακα του Ποντιακού, ξανά στο δοκάρι και με τα πολλά κατέληξε κόρνερ.

Στο 90’ ο Μάριος Παπαδόπουλος είχε καλή απόκρουση σε επιθετική ενέργεια των γηπεδούχων.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΙΛΚΙΣ: Μ. Παπαδόπουλος, Σακαλής (67’ Παυλίδης), Καραστεργίου, Κουρτεσίδης, Σιδηρόπουλος, Κόλα, Μπελίτσας, Κ. Αλμασίδης (67’ Ζορμπάς), Χριστοφορίδης (56’ Γρηγοράκης), Ξυγαλατάς, Κότσι (80’ Δεμερτζής).