Δευτέρα, 3 Ιουνίου 2024, 2:13:16 μμ
Τρίτη, 19 Απριλίου 2011 14:09

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη

mpala
Ύστερα από ένα μοιρασμένο α’ ημίχρονο, ο Απόλλων Ευρώπου πραγματοποιώντας μεγάλη εμφάνιση στην επανάληψη, επιβλήθηκε 1-5 του Ατρόμητου Παλιού Αγιονερίου. Οι φιλοξενούμενοι είχαν βαθμολογικό κίνητρο, πετυχαίνοντας το 6ο «διπλό», το 17ο «τρίποντο» στη σεζόν και την ευρύτερη εκτός έδρας νίκη. Πρώτη ήττα εντός μέσα στο 2011 για το Παλιό Αγιονέρι. Στην πανίσχυρη έδρα του είχε χάσει για τελευταία φορά την 10η αγωνιστική, με 0-2 από την Κρηστώνη. Έχασε το αήττητο σερί 6 εβδομάδων. Μετά από τρεις αγωνιστικές δέχθηκε γκολ. Υπέστη την πιο βαριά ήττα, 3η εντός και 8η συνολικά. Σε διάστημα 63 λεπτών δέχθηκε 5 γκολ, ενώ στα τελευταία 8 ματς είχε παθητικό μόλις 4 γκολ. Αντιμετώπιζε πολλά αγωνιστικά προβλήματα και παρατάχθηκε μόλις με μια 11άδα. Στο β’ ημίχρονο ο Εύρωπος αιφνιδίασε με αντεπιθέσεις, σκοράροντας τρεις φορές και χάνοντας ισάριθμες ευκαιρίες. Στο 62’ η κορυφαία στιγμή των γηπεδούχων, με το πλασέ του Αντώνη Ουζουνίδη να αποκρούεται αρχικά από τον τερματοφύλακα Γιάννη Τσόνογλου και στη συνέχεια από το οριζόντιο δοκάρι. Προσωρινά στο 20’ είχε ισοφαρίσει το Παλιό Αγιονέρι, με μακρινό σουτ του Σάββα Δεμουρτζίδη. Για τον Εύρωπο σκόραραν, ο Γιώργος Σιτσανέλης στο 12’ και στο 55’  (προβολή και πλάσε), ο Λευτέρης Καραελευθερίου στο 41 (απευθείας εκτέλεση φάουλ), ο Παναγιώτυης Κωνσταντινίδης στο 67’ και στο 75 (ισάριθμα κοντινά πλάσε).
Διαιτητής ήταν ο κ. Λαζαρίδης με επόπτες τους Παπουλίδη και Κατσάνη.
ΠΑΛΙΟ ΑΓΙΟΝΕΡΙ: Μ. Αρβανίτης, Γ. Εγγλέζος, Θ. Τσαμτζίδης, Θ. Στεφανίδης, Λ. Χηνιτίδης, Γ. Αλεξίου, Π. Αβραμίδης, Π. Ζάικος, Σ. Δεμουρτζίδης, Α. Ουζουνίδης, Δ. Αβραμίδης.
ΕΥΡΩΠΟΣ: Ι. Τσόνογλου, Π. Καφετζής (75’ Γ. Παντικίου), Ι. Μπαδάκης, Α. Παπαδόπουλος, Χ. Ελέζογλου, Ι. Χαριτωνίδης, Α. Τουλγαρίδης (75’ Μ. Σολλάκου), Ε. Καραελευθερίου, Γ. Σιτσανέλης (62’ Δ. Συμεωνίδης), Γ. Ελέζογλου, Π. Κωνσταντινίδης.