Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024, 8:23:31 πμ
Δευτέρα, 29 Μαϊος 2023 20:21

Ο Αλέξανδρος Κιλκίς στην Α1 κατηγορία της ΕΠΣΚ!

Ο Αλέξανδρος Κιλκίς είναι στην Α1 Κατηγορία της ΕΠΣ Κιλκίς! Νίκη με 3-0 στο γήπεδο της Αξιούπολης επί του Παίονα Τούμπας και άνοδος για την ομάδα των Μιχάλη Αναστασιάδη και Γιώργου Δαϊλλίδη!

Η ομάδα μας προετοιμάστηκε κατάλληλα όλο αυτό το διάστημα για να φτάσει στο στόχο της, "δούλεψε" πάνω σε συγκεκριμένα κομμάτια του παιχνιδιού και έφτασε στον στόχο που είχε θέσει από το ξεκίνημα της περιόδου!

Η πιο νεανική ομάδα του Νομού, έδειξε πως όταν γίνεται επαγγελματική δουλειά τα αποτελέσματα έρχονται άμεσα ακόμη και σε ανδρικό επίπεδο! Είναι χαρακτηριστικό πως από τους 16 ποδοσφαιριστές που αγωνίστηκαν οι 10 είναι κάτω των 18 ετών!

Ο αγώνας με τον δευτεραθλητή του δυτικού ομίλου Παίονα Τούμπας ξεκίνησε με τεράστια ευκαιρία για τον Αλέξανδρο, μιας και στο πρώτο λεπτό ο Γιατισάκης έχασε μεγάλη ευκαιρία. Στο 12' η Τούμπα είχε ένα καλό σουτ που απέκρουσε ο Αθανασιάδης. Ο Αλέξανδρος είχε δύο νέες καλές φάσεις με τους Ζορμπά στο 16' και τον Μπελίτσα πέντε λεπτά αργότερα, και εν τέλει άνοιξε το σκορ σε καίριο χρονικό σημείο! Ο Σάββας Παπαδόπουλος εκτέλεσε κόρνερ και ο Χρήστος Γιατισάκης με πλασέ στην κίνηση πέτυχε το 1-0.

Τα πάντα απλοποιήθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο μιας και οι ποδοσφαιριστές του Αλέξανδρου έπαιξαν όμορφο ποδόσφαιρο, και στο 58' έπειτα από τρομερή κάθετη πάσα του Μπελίτσα, ο Γιατισάκης πέρασε και τον τερματοφύλακα και πέτυχε το 2-0.

Έξι λεπτά αργότερα ήρθε και το 3-0. όταν ο Ζορμπάς και ο Γιατισάκης συνεργάστηκαν άψογα και ο Μπελίτσας χρίστηκε και αυτός σκόρερ. Τελευταία φάση στο παιχνίδι η προσπάθεια του Ξυγαλατά που πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μας για την άνοδό τους στην Α1!

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΙΛΚΙΣ: Αθανασιάδης, Σακαλής, Ι. Αλμασίδης (68' Χριστοφορίδης), Σιδηρόπουλος (80' Γυριχίδης), Μαριόγλου, Αμανατίδης (80' Κ. Αλμασίδης), Μπελίτσας, Γιατισάκης (76' Γκαμπριντασβίλι), Σ. Παπαδόπουλος, Ζορμπάς, Κότσι (68' Ξυγαλατάς).