Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024, 4:52:22 μμ
Κυριακή, 08 Μαϊος 2022 19:36

ΠΑΟΚ Κρηστώνης - Αστέρας Τριποτάμου 1-2: Πάλεψε γενναία ο ΠΑΟΚ, αλλά…

Ο Αστέρας Τριποτάμου είναι αναμφισβήτητα από τις πλέον ποιοτικές ομάδες του ομίλου των πρωταθλητριών ομάδων Μακεδονίας στον οποίο βρίσκεται και ο ΠΑΟΚ Κρηστώνης στα μπαράζ ανόδου για την  γ’ εθνική. Ακαταμάχητος αντίπαλος επίσης και η κούραση των παικτών.

Κάπως έτσι ο ΠΑΟΚ Κρηστώνης που μπήκε ως αουτσάιντερ στη μάχη της ανόδου έχασε στο πρώτο παιχνίδι, την Κυριακή 8 Μαΐου, στο γήπεδο της Κρηστώνης από τον Αστέρα Τριποτάμου Ημαθίας με 1-2.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν και μόλις στο 5’ με τον Μπαλάφα προηγήθηκαν με 0-1. Και στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης με τον Σιόντη σημείωσε και δεύτερο τέρμα, βάζοντας σοβαρή υποθήκη για την νίκη της ομάδας της Ημαθίας.

Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό και οι δυο ομάδες έχασαν πολλές ευκαιρίες. Στο 78’ ο Τσολακίδης ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Ρουστένι ξέφυγε από τους αμυντικούς του Αστέρα και «κρέμασε» τον αντίπαλο τερματοφύλακα μειώνοντας σε 1-2. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ βγήκαν μπροστά να ισοφαρίσουν, έχασαν ευκαιρίες, αλλά κινδύνεψαν και από αντεπιθέσεις των φιλοξενούμενων με χαρακτηριστικότερη την εκπληκτική απόκρουση του Κυριακίδη  στο 90’ σε σουτ του Μετάι από τα δυο μέτρα.

Κάπως έτσι πέρασαν και τα πέντε  λεπτά του επιπλέον χρόνου, με τελικό αποτέλεσμα το 1-2.