Σάββατο, 27 Απριλίου 2024, 8:36:09 πμ
Τρίτη, 07 Νοεμβρίου 2023 08:55

Σπουδαία νίκη για την Κ17 του Αλέξανδρου Κιλκίς επί της Κ17 της ΠΑΕ Άρης

Η συνήθεια που έγινε λατρεία, καθώς για ακόμη μια φορά  η Κ17 του Αλέξανδρου Κιλκίς επιβλήθηκε ενός ηλικιακού τμήματος μεγάλης ΠΑΕ της χώρας! Το πρωί του Σαββάτου λοιπόν η Ακαδημία μας επιβλήθηκε  με 2-1 της ΠΑΕ Άρης στο γήπεδο του Μεγάλου Αλεξάνδρου για την τρίτη αγωνιστική της ΕΠΣ Μακεδονίας.

Εκπληκτικό ποδόσφαιρο από τους ποδοσφαιριστές μας, που έχασαν τρομερή ευκαιρία στο 5’ με τον Ξυγαλατά, και είχαν άλλες δύο καλές στιγμές στο πρώτο μέρος με κεφαλιά του Παπαδόπουλου και πλασέ του Γρίβα.

Ο Άρης κατάφερε στο 56’ να ανοίξει το σκορ με εκτέλεση πέναλτι, αλλά οι ποδοσφαιριστές του Αλέξανδρου δεν πτοήθηκαν. Έπαιξαν αυτό που ξέρουν, έβγαλαν αυτοματισμούς και με τον Ξυγαλατά να εκμεταλλεύεται την ταχύτητά του, έγινε η μεγάλη ανατροπή.

Στο 64’ και στο 67’ ο Ξυγαλατάς με δύο πλασέ  από ισάριθμες ασίστ των Γρηγοράκη και Κότσι, έκανε το 2-1 για την ομάδα μας η οποία κράτησε εύκολα στη συνέχεια το «τρίποντο». Στους 7 βαθμούς ο Αλέξανδρος Κιλκίς και πρώτος στον δυσκολότερο όμιλο της Κατηγορίας, και την Τετάρτη αντιμετωπίζει τον ΠΑΟΚ!

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΙΛΚΙΣ: Κώστογλου, Καραστεργίου (70’ Λαζαρίδης), Παυλίδης (68’ Κακαβίτσας), Σακαλής, Παπαδόπουλος, Κ. Αλμασίδης, Κότσι, Χριστοφορίδης, Γρηγοράκης (70’ Ι. Αλμασίδης), Ξυγαλατάς, Γρίβας (53’ Πόζντνιακ).

Ισόπαλη η Κ14 «Μάντσεστερ»

Μίνι ανατροπή για την Κ14 του Αλέξανδρου Κιλκίς απέναντι στον ΑΜΣ Πανοράματος στην έδρα του τελευταίου, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με 2-2.

Από ένα ημίχρονο είχαν οι δύο ομάδες, με τους γηπεδούχους στο πρώτο να βρίσκουν τέρματα στο πρώτο εικοσάλεπτο και να προηγούνται με 2-0 και να έχουν άλλες δύο καλές στιγμές.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο κ. Μούρος είδε να βελτιώνουν οι ποδοσφαιριστές του Αλέξανδρου την απόδοσή τους, να βρίσκουν δύο τέρματα με τους Ορφέα Γεωργιάδη και Βασίλη Παντελίδη, αλλά να μην μετατρέπουν και σε τρίτο τέρμα κάποιες από τις φάσεις που δημιούργησαν μέχρι το τέλος του παιχνιδιού.

Αυτός ήταν ο δεύτερος αγώνας στο πρωτάθλημα για την ομάδα μας που μετρά πια τέσσερις βαθμούς.

Μίνι ανατροπή για την Κ13 «Μίλαν»

Πολύ καλή και η δεύτερη εμφάνιση της Κ13 του Αλέξανδρου Κιλκίς στο πρωτάθλημα της ΕΠΣ Μακεδονίας και ισοπαλία 2-2 με την Α.Ε. Ευόσμου στην Θεσσαλονίκη. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν δύο αντεπιθέσεις στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν με 2-0, όμως ο κ. Σωτηριάδης έδωσε τις απαραίτητες οδηγίες στο δεύτερο μέρος στα παιδιά, που έβγαλαν αντίδραση και ισοφάρισαν με τέρματα του Σάββα Θεοδωρίδη και Θοδωρή Ντίτουρα.

Το «πάλεψε» η Κ17 «Τσέλσι»

Την ήττα με 3-0 από την Κ17 του Παναθηναϊκού γνώρισε η Κ17 «Τσέλσι» στο δεύτερο παιχνίδι της για το πρωτάθλημα της ΕΠΣ Μακεδονίας. Κόντρα σε έναν ποιοτικό αντίπαλο τα παιδιά του Αλέξανδρου κατάφεραν να κρατήσουν το μηδέν ως το 51’ οπότε και οι «πράσινοι» άνοιξαν το σκορ. Εν τέλει με άλλα δύο τέρματα λίγο πριν το φινάλε ο Παναθηναϊκός έφτασε στο τελικό σκορ.

Φιλικά στη Θεσσαλονίκη για την Ακαδημία

Στο Love Football στην Θέρμη της Θεσσαλονίκης βρέθηκαν την Κυριακή αρκετές ομάδες του Αλέξανδρου Κιλκίς με σκοπό να αγωνιστούν σε φιλικούς αγώνες. Δράση για τις δύο Κ10 «Λυών», την Κ11 «Μαρσέιγ», την Κ12 «Παρί», την Κ14 «Τότεναμ» αλλά και τα κορίτσια μας, με τους προπονητές των ομάδων μας να μένουν απόλυτα ευχαριστημένοι από την προσπάθεια όλων.

Ηττα από τη Νέα Σάντα

Την ήττα με 1-0 γνώρισε στο Δημοτικό Στάδιο ο Αλέξανδρος Κιλκίς από τη Νέα Σάντα για την τέταρτη αγωνιστική της Α1 ΕΠΣ Κιλκίς. Ο Ποντιακός κατάφερε ουσιαστικά στην μοναδική φάση που ήταν «απειλητικός» να βρει δίχτυα με τον Σεχάι στο 82’ που αφού πρώτα νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον Μάριο Παπαδόπουλο με δεύτερη προσπάθεια άνοιξε το σκορ.

Ο Αλέξανδρος είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως στο πρώτο ημίχρονο «απείλησε» δύο φορές στο ξεκίνημα και στο τέλος με δύο προσπάθειες του Μπελίτσα που αποκρούστηκαν από τον τερματοφύλακα Παύλου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους, η Νέα Σάντα προσπάθησε να κλείσει τους διαδρόμους, με τον Μακάριο να έχει ένα σουτ από πλάγια θέση πάνω από τα δοκάρια.

Στα μέσα του δεύτερου μέρους ο Μπελίτσας βγήκε τετ-α-τετ αλλά πλάσαρε άουτ, ενώ μετά το γκολ των φιλοξενούμενων ο Κουρουγιαννίδης είχε καλή κεφαλιά πάνω από τα δοκάρια. Τελευταία καλή φάση στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων όταν και πάλι ο Μπελίτσας εκτέλεσε φάουλ όμως ο Παύλου απέκρουσε στη δεξιά του γωνία.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΙΛΚΙΣ: Μ. Παπαδόπουλος, Ιωαννίδης (83΄Κότσι), Ι. Αλμασίδης, Κουρτεσίδης, Κουρουγιαννίδης, Κόλα, Μπελίτσας, Μακάριος (83’ Χριστοφορίδης), Γιατισάκης, Ζορμπάς, Δεμερτζής (58’ Γκαμπριντασβίλι).