Παρασκευή, 19 Απριλίου 2024, 11:47:00 μμ
Πέμπτη, 04 Μαϊος 2023 11:51

Στα ημιτελικά η Κ16 και η Κ17 του Αλέξανδρου Κιλκίς!

Την πρόκριση στα ημιτελικά της Κ16 της ΕΠΣ Μακεδονίας πανηγυρίζει ο Αλέξανδρος Κιλκίς, έπειτα από το 2-2 της Τετάρτης στην Πυλαία κόντρα στην Μαλακοπή. Έτσι σε συνδυασμό με τη νίκη του μία εβδομάδα νωρίτερα, ο Αλέξανδρος περνά στους «4» του θεσμού! Εκεί θα αντιμετωπίσει τον Καμπανιακό, ο οποίος με το υπέρ του σήμερα 1-0 και την ισοπαλία 1-1 του Σαββάτου απέκλεισε τον Ηρακλή.

Μια φουρνιά παικτών που συνεχίζει τις επιτυχίες είναι αυτή για τον Αλέξανδρο Κιλκίς, καθώς μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος στις κατηγορίες Κ12 και Κ15 (δεν είχαν πραγματοποιηθεί πρωταθλήματα σε Κ13 και Κ14), φτάνει στην ημιτελική φάση για Τρίτη συνεχή χρονιά!

Μετά το υπέρ της 1-0 του πρώτου αγώνα η ομάδα των Αναστασιάδη και Δαϊλλίδη μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι, είχε δοκάρι στο 9’ σε «βολίδα» του Κότσι, και εν τέλει άνοιξε το σκορ στο 30 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πόζντνιακ.

Η Μαλακοπή κόντρα στη ροή του αγώνα έφτασε στην ισοφάριση με πέναλτι στο 49’, όμως οι ποδοσφαιριστές του Αλέξανδρου διατήρησαν την ψυχραιμία τους και στο 69’ μετά από όμορφο συνδυασμό ο Κότσι «έσπασε» την μπάλα η οποία κατέληξε στα δίχτυα από πόδι παίκτη της Μαλακοπής.

Πέντε λεπτά αργότερα έπειτα από εκτέλεση πλάγιου άου ο Χριστοφορίδης προσπάθησε να διώξει αλλά η κεφαλιά του κατέληξε στα δίχτυα για το 2-2 της Μαλακοπής. Μέχρι το τέλος ο Αλέξανδρος κράτησε την μπάλα και το υπέρ του σκορ για να φτάσει στην μεγάλη πρόκριση!

Στα ημιτελικά και η Κ17!

Την πρόκριση στην ημιτελική φάση του πρωταθλήματος της ΕΠΣ Μακεδονίας πανηγυρίζει και η Κ17 του Αλέξανδρου Κιλκίς, μιας και το πρωί του Σαββάτου επιβλήθηκε με 4-1 στο γήπεδο του Μακεδονικού του Αίαντα Ευόσμου, του οποίου είχε επικρατήσει και στο πρώτο ματς με 2-0.

Η ομάδα των Αναστασιάδη και Δαϊλλίδη είχε εξαιρετική απόδοση, και έδωσε από νωρίς στον αντίπαλο να καταλάβει ότι δεν θα του αφήσει περιθώρια.

Ωραία συνεργασία στο 5- και ο Πόζντνιακ με πλασέ άνοιξε το σκορ. Στο 35' οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν, με το 1-1 να είναι αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στο 49' ο Κότσι εκτέλεσε φάουλ, ο τερματοφύλακας απέκρουσε και στην επαναφορά ο Δεμερτζής πέτυχε το 2-1. Τρομερή ευκαιρία στο 55' με τους Κότσι Ξυγαλατά και Δεμερτζή να "κρύβουν" την μπάλα, αλλά τον τελευταίο να πλασάρει έξω.

Στο 72' ο Ξυγαλατάς με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1. και ένα λεπτό πριν το τέλος και πάλι ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το τελικό 4-1 με εκτέλεση φάουλ.

Ικανοποιητική παρουσία στο «Παναγιώτης Κατσούρης»!

Το σαββατοκύριακο η Κ12 του Αλέξανδρου Κιλκίς συμμετείχε στο τουρνουά «Παναγιώτης Κατσούρης» που διοργανώνει κάθε χρόνο η ΠΑΕ ΠΑΟΚ στη μνήμη του αδικοχαμένου ποδοσφαιριστή.

Δύο αγώνες το πρωί του Σαββάτου στη Νέα Μεσήμβρια, με τον Αλέξανδρο Κιλκίς να έχει πολύ καλή απόδοση στο πρώτο παιχνίδι κόντρα στην ποιοτική Pro Soccer Academy και εν τέλει να αναδεικνύεται ισόπαλος 1-1.

Στο δεύτερο παιχνίδι οι ποδοσφαιριστές του Δημήτρη Μούρου είχαν δύσκολο έργο μιας και αντιμετώπισαν την ΠΑΕ ΠΑΟΚ, με τον δικέφαλο να επικρατεί με 6-0. Το απόγευμα ο Αλέξανδρος αγωνίστηκε με την πολύ δυνατή ομάδα της Βοίβοντίνα από την Σερβία από την οποία και ηττήθηκε. Εν συνεχεία έπαιξε με τον ΠΑΟΚ Μίλια από το Ισραήλ, με τον οποίο αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1.

Στο τελευταίο παιχνίδι του ομίλου το πρωί της Κυριακής, έπαιξε με τον ΠΑΟΚ Κομοτηνής, με τον οποίο ήρθε ισόπαλος 1-1. Έτσι αγωνίστηκε για τις θέσεις 5-6 του τουρνουά με την Αγία Παρασκευή Βόλου, της οποίας και επιβλήθηκε με 3-0.

Αξίζει να αναφέρουμε πως αν και ο Αλέξανδρος αγωνίζεται στην κατηγορία Κ12, εντούτοις στην πλειονότητά τους οι ποδοσφαιριστές είναι γεννηθέντες το 2012. Οι αγώνες συνεχίζονται το απόγευμα.

Θέλει διπλό με διαφορά για το πρωτάθλημα ο Αλέξανδρος Κιλκίς!

Ευρεία νίκη με 9-1 για τον Αλέξανδρο Κιλκίς στην πέμπτη αγωνιστική των Play Off της Α΄ Κατηγορίας απέναντι στους Μακεδόνες Λιβαδίων την Κυριακή στο Δημοτικό Στάδιο. Τρεις βαθμούς πίσω από τη Νέα Σάντα ο Αλέξανδρος, που την Κυριακή θέλει το διπλό με διαφορά δύο τερμάτων στην έδρα του Ποντιακού για να στεφθεί αυτός πρωταθλητής.

Πολύ γρήγορα η ομάδα των Αναστασιάδη και Δαϊλλίδη πέτυχε αυτό που ήθελε, μιας και στο 21’ το σκορ είχε ήδη διαμορφωθεί σε 5-0. Αποτέλεσμα ημιχρόνου 7-0, με τον Αλέξανδρο να δημιουργεί και αρκετές φάσεις.

Εν τέλει βρήκε άλλα δύο τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Μακεδόνες να πετυχαίνουν το γκολ της τιμής λίγο πριν το φινάλε. Τρία τέρματα από τον Χρήστο Γιατισάκη, δύο από τον Ηρακλή Μακάριο, δύο από τον Γιώργο Αμανατίδη και από ένα από τον Δαυίδ Γκαμπριντασβίλι και τον Νίκο Μπελίτσα.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΙΛΚΙΣ: Μ. Παπαδόπουλος, Αναστασούδης (46’ Αλπανίδης, Παυλίδης (46’ Στανημερόπουλος), Σ. Παπαδόπουλος, Μαριόγλου (69’ Γυριχίδης), Γ. Αμανατίδης, Μπελίτσας,  Γιατισάκης, Μακάριος, Ζορμπάς (29’ Δεμερτζής-66’ Ι. Αμανατίδης), Γκαμπριντασβίλι).

Φιλικά για έξι τμήματα!

Στα Goldne Boys της Νέας Μαγνησίας βρέθηκε την Κυριακή ο Αλέξανδρος Κιλκίς, με την Κ7 «Πόρτο», Κ8 «Ρόμα», Κ8 «Μπάρτσα», Κ10 «Λυών», Κ10 «Μπάγερν» και Κ10 «Μαρσέιγ».

Οι ομάδες των Χρήστου Γιοβά και Κωνσταντίνου Σωτηριάδη είχαν την ευκαιρία να περάσουν μια όμορφη Κυριακή, αγωνιζόμενοι σε όμορφα γήπεδα και πετυχαίνοντας πολλά γκολάκια!