Σάββατο, 20 Απριλίου 2024, 7:37:41 πμ
Τρίτη, 23 Μαϊος 2023 09:21

Στον τελικό του Super Cup η Κ17 του Αλέξανδρου Κιλκίς!

Μια πολύ σπουδαία χρονιά ολοκληρώθηκε για την Κ17 του Αλέξανδρου Κιλκίς! Έπειτα από την κατάκτηση του πρωταθλήματος ΕΠΣ Μακεδονίας, η ομάδα των Μιχάλη Αναστασιάδη και Γιώργου Δαϊλλίδη αγωνίστηκε και στον τελικό του Super Cup της κατηγορίας, με αντίπαλο την ΠΑΕ Βέροια! Η τελευταία έφτασε εν τέλει στη νίκη με 2-1 και αναδείχθηκε υπερπρωταθλήτρια.

Εξαιρετική χρονιά για τους ποδοσφαιριστές του Αλέξανδρου, μια ομάδα που αποτελείται κατά 90% από ποδοσφαιριστές που ανήκουν κανονικά στην Κ16, όμως κόντρα σε τμήμα υποδομής άλλης μιας ΠΑΕ που αποτελείτο αποκλειστικά από παιδιά γεννηθέντα το 2006, έδειξαν την ποιότητά τους και αν ήταν λίγο πιο τυχεροί θα μπορούσαν να στείλουν τουλάχιστον το παιχνίδι στην διαδικασία των πέναλτι.

Στο 8’ η Βέροια έφυγε στην κόντρα και μετά από κόντρες η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Παπαδόπουλου. Έξι λεπτά αργότερα οι Βεροιώτες είχαν και προσπάθεια στο δεξί δοκάρι. Από το 25’ και μετά ο Αλέξανδρος Κιλκίς κέρδιζε μέτρα στο γήπεδο και είχε μια αξιόλογη στιγμή στο 37’ με το σουτ του Ξυγαλατά να αποκρούεται σε κόρνερ από τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Ίδια φάση στο 48’ όπως του πρώτου γκολ για την Βέροια, που και πάλι σε μια αντεπίθεσή της βρήκε το δεύτερο γκολ της. Ο Μάριος Παπαδόπουλος λίγα λεπτά αργότερα είχε σπουδαία επέμβαση σε τετ-α-τετ, και στο τελευταίο εικοσάλεπτο η ομάδα μας έδειχνε να έχει περισσότερες δυνάμεις από τον αντίπαλο.

Δύο-τρία μακρινά σουτ δεν βρήκαν στόχο, όμως στο 74’ ήρθε το γκολ. Εκτέλεση φάουλ από πλάγια δεξιά του Κότσι, ο Κακαβίτσας στο δεύτερο δοκάρι γύρισε την μπάλα και ο Γρίβας με κεφαλιά πέτυχε το 2-1. Ο Αλέξανδρος προσπάθησε να βρει την ισοφάριση στα λίγα λεπτά που απέμειναν, όμως η Βέροια διαχειρίστηκε τον χρόνο και έφτασε στη νίκη.

Στο τέλος του αγώνα απονεμηθεί το βραβείο Fair Play στον ποδοσφαιριστή μας Ευκλείδη Κουσίδη!

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΙΛΚΙΣ: Μ. Παπαδόπουλος, Δ. Πότκα, Ι. Αλμασίδης, Κουσίδης, Σιδηρόπουλος, Χριστοφορίδης, Κότσι, Κ. Αλμασίδης, Γρηγοράκης, Ξυγαλατάς, Δεμερτζής, Πόζντνιακ, Γρίβας, Δεσποινίδης, Κυπρίτης, Κακαβίτσας, Μωυσίδης, Χ. Παπαδόπουλος, Σακαλής, Παυλίδης.

Στην τετράδα της ΕΠΣ Μακεδονίας η Κ16 του Αλέξανδρου Κιλκίς!

Την τέταρτη θέση στο πρωτάθλημα της ΕΠΣ Μακεδονίας κατέκτησε η Κ16 του Αλέξανδρου Κιλκίς, μιας και στον μικρό τελικό της ηλικιακής της κατηγορίας την Πέμπτη ηττήθηκε με 2-1 στο γήπεδο της Μίκρας από την Ακαδημία Ποδοσφαίρου Θεσσαλονίκης.

Μια εξαιρετική χρονιά για τους ποδοσφαιριστές των Μιχάλη Αναστασιάδη και Γιώργου Δαϊλλίδη, που συνέχισαν να χαρίζουν επιτυχίες στον σύλλογό μας! Στα καθαρά αγωνιστικά, οι τυπικά φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και άνοιξαν το σκορ στο 9’ έπειτα από φάση διαρκείας και σουτ έξω από την περιοχή.

Άμεσα ο Αλέξανδρος ανέλαβε τα ηνία και στο 14’ έφτασε στην ισοφάρισε στο 14’ καθώς μετά από προσπάθεια του Παυλίδη η μπάλα έφτασε στον Γρίβα που την έστειλε στα δίχτυα. Οι ποδοσφαιριστές της ακαδημίας μας συνέχιζαν να πιέζουν, αλλά λίγο έλειψε να ξαναβρεθούν πίσω στο σκορ καθώς μετά από λάθος στην άμυνα ο Κώστογλου κατάφερε να νικήσει σε τετ-α-τετ τον αντίπαλό του.

Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους η τύχη γύρισε την πλάτη στον Αλέξανδρο Κιλκίς, μιας και ο Ξυγαλατάς έπειτα από ωραία ενέργεια είχε σουτ στο οριζόντιο δοκάρι, και στη συνέχεια της φάσης ο Κότσι κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πόζντνιακ που έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας είχε και πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων, έβγαινε ωραία στην επίθεση και είχε διπλή χαμένη ευκαιρία στα μισά του δευτέρου μέρους, με τον Ξυγαλατά να σουτάρει τον αντίπαλο τερματοφύλακα να αποκρούει και τον Δεσποινίδη προ κενής εστίας να στέλνει την μπάλα έξω.

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων έπειτα από λάθος και πάλι στην αμυντική λειτουργία οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το γκολ και έφτασαν στη νίκη με 2-1.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΙΛΚΙΣ: Κώστογλου, Αναστασούδης, Παυλίδης, Σακαλής, Παπαδόπουλος, Χριστοφορίδης, Κότσι, Πόζντνιακ, Γρίβας, Ξυγαλατάς, Κακαβίτσας, Γρηγοράκης. Ι. Αλμασίδης, Κ. Αλμασίδης, Δεσποινίδης, Αμανατίδης, Κατσάκης, Λαζαρίδης, Ζαραλής, Τσαντάκης, Καναρόπουλος, Αγοράκης, Γυριχίδης.

Νέα κολυμβητική χρονιά στον Αλέξανδρο Κιλκίς!

Η Κολύμβηση στον Αλέξανδρο Κιλκίς ξεκίνησε και για αυτή την χρονιά! Τα "Παπάκια" και τα "Δελφίνια" έχουν την ευκαιρία στις θερμαινόμενες πισίνες να μαθαίνουν τις βασικές κινήσεις και να αισθάνονται ασφάλεια στο υγρό στοιχείο!

Κάντε την δική σας εγγραφή στην γραμματεία του συλλόγου!