Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024, 3:31:25 μμ
Τρίτη, 10 Μαϊος 2011 13:42

Το πέρασμα του Ευρώπου

europos
Στο πρώτο από τα συνολικά τρία μπαράζ για την άνοδο στη Δ΄ εθνική, ο Απόλλων Ευρώπου πέτυχε μεγάλη νίκη στο φινάλε επί του γηπεδούχου ΠΑΟΚ Κρηστώνης με 0-1. Αμφίρροπο το πρώτο ημίχρονο, με λιγοστές στιγμές και τις δύο ομάδες αρκετά επιφυλακτικές, να προσέχουν τα νώτα τους. Στο 7΄οι γηπεδούχοι είχαν οριζόντιο δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Μανώλη Πότκα. Στο 25΄ οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι σε πτώση του Παναγιώτη Κωνσταντινίδη. Ο διαιτητής Τσαλουχίδης έκρινε ότι ο δεύτερος σκόρερ του φετινού πρωταθλήματος έκανε «θέατρο» και του έδειξε την κίτρινη κάρτα. Μεγάλες συγκινήσεις είχε η επανάληψη, με το σκηνικό ιδιαίτερα δραματικό. Η Κρηστώνη ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων, χάνοντας 4 ευκαιρίες, σε περιπτώσεις τετ-α-τετ, δύο με τον Αλέξη Αλεξανδρίδη, μία με τον Στάθη Λαϊδη και μία με τον Λοϊζο Δασκάλου. Οι δύο τελικές προσπάθειες ήταν άστοχες και ισάριθμες εξουδετερώθηκαν από τον έμπειρο τερματοφύλακα Γιάννη Τσόνογλου. Στο 65΄ οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι και αποβολή, υποστηρίζοντας ότι ο Άνθιμος Παπαδόπουλος γρονθοκόπησε τον Αλέξη Αλεξανδρίδη. Ο διαιτητής έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι. Στο 88΄ ο Εύρωπος κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Λευτέρη Κουρουγιαννίδη πάνω στον Γιώργο Ελέζογλου, μέσα σε διαμαρτυρίες. Ο Κουρουγιαννίδης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη και ο τερματοφύλακας Γιάννης Τσόνογλου ήταν ψύχραιμος από τα 11 βήματα, χαρίζοντας μια σπουδαία νίκη στους φιλοξενούμενους.
ΚΡΗΣΤΩΝΗ: Ανδρεανίδης, Βασιλειάδης, Α. Σεβαστόπουλος, Κουρουγιαννίδης, Ι. Γραμματικόπουλος, Πολυζόπουλος, Δασκάλου, Κ. Πότκας, Αλεξανδρίδης, Μ. Πότκας, Λαϊδης.
ΕΥΡΩΠΟΣ: Τσόνογλου, Καφετζής (75΄ Μυλωνάς), Παπαδόπουλος, Βογιατζής, Χ. Ελέζογλου, Χαριτωνίδης, Τουλγαρίδης, Καραελευθερίου, Κωνσταντινίδης (88΄ Σιτσανέλης), Γ. Ελέζογλου, Συμεωνίδης (60΄ Λάμπρου).