Πέμπτη, 28 Μαρτίου 2024, 11:43:16 πμ

Γ' Εθνική

Που να φανταζόταν κι ο πιο αισιόδοξος φίλαθλος της Αναγέννησης ότι θα ερχόταν μια ημέρα που η ομάδα του χωριού του, της Πλαγιάς,  θα κέρδιζε μέσα στο Στάδιο του Κιλκίς-σεφτέ με τεράστια νίκη έκανε- τη θρυλική Δόξα Δράμας.

Κι όμως συνέβη την Κυριακή 5 Δεκεμβρίου μια ημερομηνία που πρέπει να γραφτεί με χρυσά γράμματα στην ιστορία του συλλόγου.

Στο τελευταίο παιχνίδι της μακριά από την φυσική έδρα, την Πλαγιά, η Αναγέννηση ήρθε ισόπαλη με τον ουραγό Ορφέα Ξάνθης με 2-2. ‘Εστω με τον ένα βαθμό της ισοπαλίας η Πλαγιά συγκεντρώνει 7 βαθμούς έναν περισσότερο από τη διακεκαυμένη ζώνη του υποβιβασμού. Και την προσεχή Κυριακή μετά την επίσημη παραλαβή του έργου της τοποθέτησης νέου ταρτάν στο Δημοτικό Στάδιο Κιλκίς  η Αναγέννηση υποδέχεται στην έδρα της, το Κιλκίς, τη θρυλική Δόξα Δράμας. Και μόνο το γεγονός αυτό αποτελεί μέγιστο τίτλο τιμής για την ομάδα της Πλαγιάς.

Ο Εθνικός Σοχού υπερασπίστηκε την έδρα του και νίκησε την Αναγέννηση Πλαγιάς με 2-0. Αντίθετα η Αναγέννηση οπισθοχώρησε και στον βαθμολογικό πίνακα ύστερα από την ενθαρρυντική της έναρξη με τις δυο νίκες. Ο Εθνικός Σοχού ήταν πιο αποτελεσματικός στα πρώτα λεπτά και έβαλε τα γκολ που έκριναν τον αγώνα στο πρώτο μέρος, με τον Στασινόπουλο στο 19' λεπτό και τον Θεοδωρίδη στο 41' λεπτό.

Κυριακή, 14 Νοεμβρίου 2021 19:52

Σε κακό φεγγάρι η Αναγέννηση Πλαγιάς

Συντάκτης:

Τρόμαξε από το καλό ξεκίνημά της και είπε να πατσίσει. Με δυο νίκες ξκεκίνησε η Αναγέννηση το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής και πάνω που την εγκωμιάσαμε, μάλλον τη ματιάσαμε. Κι έτσι ύστερα από την ήττα εκτός έδρας στο Ορφάνι από τον τότε ουραγό Μ. Αλέξανδρο , η Πλαγιά έχασε εντός έδρας και από τον επίσης ουραγό μέχρι το μεσημέρι της Κυριακής Απόλλωνα Παραλιμνίου.

Κυριακή, 07 Νοεμβρίου 2021 23:21

Γ’ Εθνική: Πρώτη ήττα για την Πλαγιά

Συντάκτης:

Δεν κατάφερε να τριτώσει το καλό για την Αναγέννηση Πλαγιάς και η επίσκεψή της στο Ορφάνιο της Καβάλας συνδυάστηκε με την πρώτη δική της ήττα και την πρώτη νίκη του γηπεδούχου Μεγάλου Αλέξανδρου με 2-0.

Τα αποτελέσματα στους αγώνες του 1ου ομίλου (3η αγωνιστική) έχουν ως εξής:

Ακόμα καλύτερα από την περασμένη αγωνιστική περίοδο ξεκίνησε η Αναγέννηση Πλαγιάς και με δεύτερη νίκη, επί του Νέστου Χρυσούπολης αυτήν την αγωνιστική, βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας του α’ ομίλου της Γ’ Καξηγορίας, μαζί με Πανδραμαϊκό και Άρη Αβάτου την πρώτη θέση.

Με το «δεξί» μπήκε στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής η Αναγέννηση Πλαγιάς, συνεχίζοντας έτσι την πετυχημένη παρουσία της στην παρελθούσα πρώτη συμμετοχή της  σε εθνικό πρωτάθλημα.

Η Αναγέννηση Πλαγιάς επιβλήθηκε εκτός έδρας επί του Θερμαϊκού, στη Θέρμη, με 0-1.

Η ομάδα της Αναγέννησης  έδειξε χαρακτήρα και προσπαθήσαμε να πετύχει την πρόκριση για την Γ' φάση του Κυπέλλου Ελλάδας απέναντι στους περσινούς πρωταθλητές του 2ου ομίλου Γ εθνικής.
Σε δυο  αδράνειες της άμυνας  ο Ποσειδώνας πέτυχε τα δυο τέρματα , ένα σε κάθε ημίχρονο.

Παρασκευή, 13 Αυγούστου 2021 18:39