Δευτέρα, 29 Απριλίου 2024, 6:43:39 πμ
Σάββατο, 16 Ιουλίου 2011 00:05

4η Η Ευαγγελία Κωνσταντινίδου στο Βάδην

Με μια πολύ ελπιδοφόρα εμφάνιση αυτή της Ευαγγελίας Κωνσταντινίδου και  δύο ακόμη πλασαρίσματα στις δωδεκάδες των τελικών , επέστρεψε από το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της κατηγορίας Εφήβων & Νεανίδων , που έγινε μέσα σε συνθήκες αφόρητου καύσωνα ,το Σαββατοκύριακο στο στάδιο “Αλκαζάρ” της Λάρισας η ομάδα στίβου του ΓΑΣ Κιλκίς.

Η αποστολή των αθλητών του ΓΑΣΚ που αγωνίστηκαν ήταν και πριν τους αγώνες πολύ δύσκολη , δεδομένου ότι όλοι οι έφηβοι αθλητές που αγωνίστηκαν είτε ήταν μαθητές της Γ' Λυκείου και αγωνίστηκαν με προπονήσεις δύο εβδομάδων είτε για άλλους λόγους δεν μπορούσαν να έχουν το επίπεδο της προπόνησης που είναι το κύριο ζητούμενο σε ένα τόσο απαιτητικό Πανελλήνιο πρωτάθλημα.
Με τα δεδομένα αυτά η αποστολή μπορεί να χαρακτηριστεί “εντός στόχων” και ίσως εαν έλλειπε η ακύρωση της  σκυταλοδρομίας 4 Χ 100 μ θα μπορούσε να γίνει λόγος και για επιτυχία.
“Όαση” στο “καμίνι” της Λάρισας  ήταν η πολύ μεγάλη εμφάνιση της Ευαγγελίας Κωνσταντινίδου στα 10.000 μ βάδην. Η κορασίδα αθλήτρια του Φίλιππου Μισαηλίδη , πραγματικά αναγεννημένη φέτος, με τακτική για “σεμινάριο” κατάφερε να φθάσει μια ανάσα από το μετάλλιο κατακτώντας τελικά την 4η θέση με 59'13''08 που είναι και η υψηλότερη θέση που κατακτά στην ιστορία του ο ΓΑΣ Κιλκίς σε αγώνισμα μεγάλων αποστάσεων σε Πανελλήνιο πρωτάθλημα.
Έστω και δίχως προπονήσεις οι πρωταθλητές Παναγιώτης και Λάζαρος Βαιτσούδης έκαναν το καλύτερο δυνατό με την παρουσία τους στους τελικούς των αγωνισμάτων τους. Ο Παναγιώτης ήταν 10ος στη δισκοβολία με 40,02 και ο Λάζαρος 12ος στη σφαιροβολία με 14,08 μ προσφέροντας βαθμολογικά. Αντίθετα για δύο μόλις εκατοστά του δευτερολέπτου δεν κατάφερε να μπει στον δικό του τελικό ο πρωταθλητής των 100 μ Δημήτρης Μιχαλόπουλος που έκανε 11''38 στον προκριματικό. Εκτός δυνατοτήτων του για φέτος ήταν ο προκριματικός για τον “πιλότο” (μαθητή της Σχολής Ικάρων) Άγγελο Σαχπάζη που ήρθε κατευθείαν από τα αεροπλάνα στους... βατήρες των 110 μ με εμπόδια σημειώνοντας το φτωχό 17''08 που τον έφερε στην 14η θέση.
Τέλος η εμπειρία δεν έφτασε να καλύψει το κενό της έλλειψης αλλαγών στην σκυταλοδρομία 4 Χ100 μ των εφήβων που συγκροτούσαν οι Αγ. Σαχπάζης , Λευτέρης Κεσίδης, Κώστας Ευθυμιάδης και Δημ. Μιχαλόπουλος και η ακύρωση ήρθε ως φυσιολογική συνέπεια. Κανείς φυσικά δεν μπορεί να μιλήσει για αποτυχία και ιδιαίτερα για τα συγκεκριμένα αυτά παιδιά που έχουν  προσφέρει τα μέγιστα στον ΓΑΣΚ τα τελευταία χρόνια και είχαν το πάθος να προσφέρουν και φέτος. Οι μεγάλες ομάδες τα έχουν αυτά και για το μόνο που θα μπορούσε κανείς να στεναχωρηθεί είναι πως αυτή η ομάδα δεν κατάφερε να φθάσει ως το τέρμα.
Η βαθμολογική συγκομιδή του ΓΑΣΚ στο πρωτάθλημα ήταν 13 βαθμοί γεγονός που του επιτρέπει να είναι μέσα στους στόχους του για φέτος αφού μια θέση στην πρώτη εξηντάδα όλων των συλλόγων του στίβου στην Ελλάδα φαντάζει απόλυτα εφικτός.