Πέμπτη, 28 Μαρτίου 2024, 9:06:10 μμ
Δευτέρα, 13 Δεκεμβρίου 2021 19:32

Ακόμα μία νίκη για την ΚουΠα Κιλκίς. Επικράτησε του Εργόναθλου Πολυκάστρου με 88 - 55

Κείμενο, Φωτογραφίες, Video, Στατιστική Ανάλυση: Γιάννης Σιταρίδης

Την όγδοη νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις πέτυχε η ΚουΠα Κιλκίς επικρατώντας εντός έδρας του Εργόναθλου Πολυκάστρου με 88 – 55.

ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΣΚΟΡ

Η ομάδα μας ξεκίνησε νωθρά στην άμυνα, μια άμυνα που πληγώθηκε από «εύκολους» πόντους, κρατήθηκε ωστόσο κοντά στο σκορ λόγω της ποιότητας των παικτών της στην επίθεση. Η διακύμανση εξελίχθηκε κλειστά με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο ξεκίνημα. Τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, η φιλοξενούμενη ομάδα πέρασε μπροστά με 12 – 13. Μετά το  time out αφύπνισης που ζήτησε εσπευσμένα ο coach Τσάτσης, η ΚουΠα Κιλκίς έτρεξε ένα επί μέρους 9 – 2 και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 21 – 15.  Αποτελεσματικότατος σε αυτό το διάστημα ο Αλέξανδρος Πατσούρης που σκόραρε 8 πολύτιμους πόντους ξεκλειδώνοντας την άμυνα των αντιπάλων, εκμεταλλευόμενος τις πάσες του μόνιμα μαρκαρισμένου Ημερίδη. Το  δεύτερο δεκάλεπτο κύλησε όπως και το πρώτο με τα κενά διαστήματα στην άμυνα να  επανεμφανίζονται. Το σκορ ωστόσο μεγάλωνε με τη γηπεδούχο να ανοίγει τη διαφορά στους 10 και στους 13 με δύο ακόμα κολλητά τρίποντα του Πατσούρη (31 – 18). Η ψαλίδα μεταξύ των δύο ομάδων άνοιξε κι άλλο (37 -22 και 40 – 26). Μια νέα αδράνεια ωστόσο στην άμυνα επανάφερε τη διαφορά στους 10 με  τις δυο ομάδες να φεύγουν στα αποδυτήρια με σκορ ημιχρόνου 40 – 30.

Μετά τη δεκαπεντάλεπτη ανάπαυλα, η ΚουΠα Κιλκίς μπήκε δυναμικά και αποφασισμένα. Πίεσε, έκλεψε (9 κλ.), έτρεξε, σκόραρε (29 π). Η άμυνα δέχτηκε μόλις 10 (2 δίποντα και 6 βολές), τα ριμπάουντ έπεφταν κατά κύριο λόγο στα χέρια των παικτών της ΚουΠα  ενώ οι Big Τhree ξαναχτύπησαν με πρωτοστάτη αυτή τη φορά το Συμεών Παπαδόπουλο (Θεοδωράκος και Ημερίδης από κοντά με 6 πόντους ο καθένας) ο οποίος για ακόμα μια βραδιά άφησε το αποτύπωμά του στο παρκέ. Σκόραρε τους 12 από τους 17 του πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο με 3/3 τρίποντα, οργάνωσε υποδειγματικά, και οδήγησε την ομάδα του σε ένα επιμέρους 16 – 1 μετατρέποντας το ισχνό 40 – 33 στο πιο άνετο και εύκολα διαχειρίσιμο 56 – 34, τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι από την τρίτη περίοδο (69 – 40).  Το τελευταίο δεκάλεπτο κύλησε φυσιολογικά με τις δυο ομάδες να κατεβάζουν ρυθμούς ενώ δόθηκαν λεπτά συμμετοχής σε παίκτες όπως ο ταλαντούχος Φιλιππίδης Γιώργος, ο μικρός Παπαδόπουλος αλλά και οι δίδυμοι αδελφοί Τσιλιγκαρίδη. Το 88 – 55 ήρθε εν τέλει να επισφραγίσει μια ξεκάθαρη επικράτηση που πέρασε ωστόσο από διάφορες διακυμάνσεις.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΜΠΗΣ

Η οικονομία του 3ου δεκαλέπτου. 9 κλεψίματα, 5 ασίστ, 2 τάπες και μόλις 1 λάθος. Πρόκειται για αριθμούς που δηλώνουν ξεκάθαρα τη σοβαρότητα με την οποία η ΚουΠα Κιλκίς  αντιμετώπισε το παιχνίδι στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Ακόμα μια νίκη 30 plus για τη ομάδα μας (η 6η σε 8 αγώνες).  Ανταποκρίθηκε πολύ καλά στην επίθεση με τα 23 από τα 28 σουτ εντός πεδιάς να προέρχονται από τελική πάσα, κάτι που σημαίνει πως το 82% των πόντων της ομάδας προήλθαν από συνεργασία και μόλις το 18% από ατομικές ενέργειες.  Η στατιστική αποτύπωση των 18 κλεψιμάτων και των 8 κοψιμάτων είναι εξίσου εντυπωσιακή,  δεν μπορεί ωστόσο να καταγράψει τις στιγμές που «κοιμήθηκε» η άμυνα και δεν προσαρμόστηκε στις επιθετικές προσαρμογές του Εργόναθλου.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Τους τρεις συνήθεις ύποπτους πλαισίωσε αυτή τη φορά ο Αλέξανδρος Πατσούρης.

Αλέξανδρος Πατσούρης

Η προσφορά του φυσικά είναι δεδομένη σε κάθε παιχνίδι. Η ενέργεια, η αμυντική του προσήλωση, η διάθεση που επιδεικνύει σε κάθε φάση στο ανασταλτικό τομέα είναι προφανής. Απλώς αυτή τη φορά μπήκαν τα σουτ που επιχείρησε και απέκτησε μεγαλύτερη … λάμψη η απόδοσή του. Value for money ο Αλέξανδρος στο σαββατιάτικο παιχνίδι.  Στάθηκε πολύτιμος για την ομάδα του και τις δύο φορές που μπήκε στον αγώνα. Είχε 17 πόντους (3/4 βολές, 1/1 δίποντο, 4/7 τρίποντα), 2 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και κανένα λάθος σε μόλις 13,6 λεπτά συμμετοχής. Τίναξε βεβαίως και το tendex στον αέρα με 1,33!

Συμεών Παπαδόπουλος

Ο τύπος είναι απόλυτα συγκεντρωμένος σε αυτό που κάνει. Κλειδώνει το μυαλό του, από τη στιγμή που εισβάλλει στα αποδυτήρια πριν τον αγώνα, και μπαίνει σε game mode από το 0’ με το jump ball  μέχρι το 40’ με τη λήξη.  Μπαίνει, τα δίνει όλα, νικά ή χάνει και συνεχίζει περιμένοντας την επόμενη αγωνιστική πρόκληση. Ήταν και πάλι εύστοχος από το τρίποντο, οργάνωσε για άλλη μια φορά υποδειγματικά και οδήγησε με ασφάλεια την ομάδα του στη νίκη. 17 πόντοι, με 4/6 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 λάθος ήταν ο στατιστικός απολογισμός του. Προσέφερε και πάλι θέαμα με καλύτερη στιγμή του το buzzer bitter τρίποντο στον αιφνιδιασμό στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου.

Γιώργος Θεοδωράκος

Δεν ήταν η καλύτερη μέρα του, όσο αφορά την ευστοχία του έξω από τη γραμμή. Πέτυχε 17 πόντους με χαμηλά ποσοστά στο τρίποντο, υπήρξε ωστόσο καθοριστικός για την ομάδα του, συμμετέχοντας δυναμικά σε άμυνα και επίθεση. Ο Γιώργος Θεοδωράκος έπαιξε 30 περίπου λεπτά μαζεύοντας 8 ριμπάουντ, μοιράζοντας 2 τελικές πάσες και κλέβοντας 3 φορές τη μπάλα. Σε κάθε περίπτωση, η ποιότητά του είναι από μόνη της αρκετή για να συμπαρασύρει όλη την ομάδα στην προσπάθεια ανασυγκρότησης και επανασύνταξης.

Μπάμπης Ημερίδης

Είχε 11 πόντους, προσέφερε όμως αρκετούς ακόμα (16 plus) με τις 8 ασίστ του. Έπαιξε 25 λεπτά και πρόλαβε να μαζέψει 7 ριμπάουντ, να κλέψει 3 μπάλες, να κάνει μία τάπα και να υποπέσει σε ένα λάθος. Η μπάλα πέρασε πάρα πολλές φορές από τα χέρια του, η άμυνα της αντιπάλου προσαρμόστηκε πάνω του από το πρώτο λεπτό, αυτός ωστόσο βρήκε τον τρόπο να προσφέρει χωρίς να εκβιάσει το σουτ (πήρε μόλις 6 προσπάθειες).

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Ήταν ένα ακόμα εύκολο απόγευμα όπως τελικά φάνηκε για την ΚουΠα Κιλκίς. Βαδίζοντας προς το τέλος του πρώτου γύρου, η ομάδα παραμένει μόνη αήττητη στον όμιλό της. Κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού, υπήρξαν στιγμές που παίχτηκε ιδιαίτερα όμορφο μπάσκετ. Η ομάδα ξεδίπλωσε αρετές που κακά τα ψέματα δεν τις συναντά κανείς σε ομάδες αυτής της κατηγορίας. Είχε ωστόσο κενά διαστήματα στην άμυνα κυρίως και λιγότερο στην επίθεση. Ο στόχος πλέον είναι η όσο το δυνατόν μεγαλύτερη μείωση των στιγμών αδράνειας της ομάδας και για να επιτευχθεί αυτός ο στόχος, απαιτείται extra προσπάθεια κα πολλή προπόνηση. Συνεχίζουμε βήμα βήμα!

ΠΟΝΤΟΙ ΟΜΑΔΑΣ: (Τσάτσης Θ.)

Παπαδόπουλος Σ. 17(4τρ.), Ημερίδης 11, Ποζίδης 5(1τρ.), Παπαδόπουλος Ν., Βακιρλής 2, Χρυσάφης, Θεοδωράκος 17(2τρ.), Τσουλφαΐδης 5(1τρ.), Πατσούρης 17(4τρ.), Τσιλιγκαρίδης Σ. 6(1τρ.), Τσιλιγκαρίδης Λ. 8(1τρ.), Φιλιππίδης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ ΑΓΩΝΑ: 21 –  15 / 40 – 30 / 69 – 40 / 88 – 55