Τρίτη, 16 Απριλίου 2024, 8:31:17 πμ
Τετάρτη, 24 Νοεμβρίου 2010 13:37

Εντυπωσίασε ο ΓΑΣ Κιλκίς

gask2

Η Ένωση Αθλητικών Σωματείων ΣΕΓΑΣ Σερρών σε συνεργασία με τον Αθλητικό Οργανισμό του Δήμου Σερρών και την ΠΑΕ Πανσερραϊκός διοργάνωσαν την  Κυριακη 21 Νοεμβρίου τον ετήσιο αγώνα δρόμου «Γύρος της πόλης των Σερρών» με το μήνυμα «Να είμαστε όλοι εκεί». Ήταν μια θαυμάσια διοργάνωση που φέτος συμπληρώνει 26 χρόνια ζωής και η οποία συγκέντρωσε στις Σέρρες πολλούς από τους καλύτερους δρομείς αποστάσεων της Μακεδονίας, ενώ πολύ μεγάλη ήταν και η συμμετοχή των παιδιών μαθητών και μαθητριών δημοτικών σχολείων και γυμνασίων – λυκείων.
Στη διοργάνωση έλαβε για δεύτερη φορά μέρος και ο ΓΑΣ Κιλκίς με  συμμετοχή δέκα αθλητών και  αθλητριών και κατάφερε να εντυπωσιάσει αφού κατέκτησε συνολικά πέντε μετάλλια στις διάφορες κατηγορίες, ενώ ακόμη τρεις αθλητές του κατάφεραν να τερματίσουν στην πρώτη οκτάδα.
Συγκεκριμένα στα 2.500 μ της κατηγορίας μαθητριών γυμνασίων η δεκατετράχρονη Ευρυδίκη Ασημακίδου μετά απο εξαιρετική εμφάνιση τερμάτισε στην 1η θέση ενώ στην 3η θέση ακολούθησε η συνομήλικη της Ελένη Μιχαηλίδου.  Στην ίδια απόσταση και στην κατηγορία των μαθητών γυμνασίων ο δεκατριάχρονος Αιμίλιος Μαβίδης , επιβεβαιώνοντας την μεγάλη του αγωνιστική άνοδο φέτος,  πήρε την 4η θέση.  Και τα τρία παιδιά γυμνάζονται με τον προπονητή του ΓΑΣΚ Φίλιππο Μισαηλίδη και αναμένεται να φέρουν, μετά από αρκετά χρόνια, διακρίσεις και βαθμούς αξιολόγησης  και στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου στις αρχές του 2011.
Στα 1.400 μ της κατηγορίας μαθητριών δημοτικών σχολείων η ομάδα των κοριτσιών του ΓΑΣΚ κυριολεκτικά "σάρωσε" αφού όχι μόνο κατέκτησε δύο μετάλλια με την Ελένη Κωνσταντινίδου 2η και την Ευγενία Σαμολαδά 3η , αλλά ακόμη  την 4η θέση με την Ραχήλ Νικολαίδου , την 8η με την Ελένη Φωτιάδου και την 49η με την Χριστίνα Αμοιρίδου σε έναν αγώνα στον οποίο αγωνίστηκαν 117 μαθήτριες! Στην κούρσα των 1.400 μ μαθητών δημοτικών σχολείων ο Αδάμ Μεγαλομουστάκης ήταν 11ος ,  ενώ αγωνίστηκε στην κατηγορία των 5.300 μ ανδρών και ο προπονητής του ΓΑΣ Κιλκίς Φίλιππος Μισαηλίδης που κατατάχθηκε στην 3η θέση στην κατηγορία των αθλητών μέχρι 29 ετών.
Ο προπονητής που γυμνάζει του αθλητές μεγάλων αποστάσεων του ΓΑΣΚ Φίλιππος Μισαηλίδης δήλωσε μετά τους αγώνες: "Συγχαρητήρια στους αθλητές-τριες μας για τη συμμετοχή τους και τις διακρίσεις τους σ'αυτή την όμορφη διοργάνωση. Τα πήγαμε περίφημα. Γενικά είμαστε πολύ ικανοποιημένοι για τη δουλειά που γίνεται και το ταλέντο που έχουμε να διαχειριστούμε. Συνεχίζουμε και τα καλύτερα έρχονται...".
Την αποστολή του ΓΑΣ συνόδεψαν ακόμη ο έφορος Στίβου του συλλόγου Γιώργος Κωνσταντινίδης , ο επικεφαλής των προπονητών του ΓΑΣΚ Κώστας Μηναρετζής και γονείς των αθλητών που αγωνίστηκαν.