Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024, 8:48:22 πμ
Κυριακή, 25 Οκτωβρίου 2020 17:10

Νίκη στον πόντο του Αετού επί της Κούπας στο ντέρμπυ του Κιλκίς

Το Σάββατο 24 Οκτωβρίου στο κλειστό γυμναστήριο του Δ.Α.Κ Κιλκίς έγινε ο αγώνας πρωταθλήματος της Α ΕΚΑΣΚΕΜ μεταξύ των ομάδων του ΠΑΣ ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ και του ΑΠΣ ΚΟΥΠΑ ΚΙΛΚΙΣ.

Οι δύο ομάδες  βρέθηκαν αντιμέτωπες για πρώτη φορά στην ιστορία τους σε επίπεδο ανδρικών ομάδων, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να πάρει την μορφή του τοπικού ντέρμπυ και να έχει μια αμφίρροπη και για γερά νεύρα εξέλιξη.

Έτσι λοιπόν οι ομάδες ξεκίνησαν επιθετικά το παιχνίδι  το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου με τον  ΠΑΣ ΚΟΥΠΑ να μπαίνει δυνατότερα και με ένα σερί 2-11 στο πρώτο πεντάλεπτο, να βάζει ερωτήματα στους γηπεδούχους, οι οποίοι η αλήθεια είναι, αντέδρασαν και κυρίως με όπλο την άμυνα, βρήκαν τα εύκολα καλάθια, και πετυχαίνοντας ένα σερί 18-8  κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ  20-19.

Στους ίδιους ρυθμούς συνεχίστηκε το δεύτερο δεκάλεπτο. Στο ξεκίνημα η ομάδα του ΑΕΤΟ , μπήκε στο γήπεδο θέλοντας να επιβάλλει τον ρυθμό της, όμως αμυντικές δυσλειτουργίες την έφεραν να είναι πίσω στο σκορ.

Με τις απαραίτητες βοήθειες από τον πάγκο, και την εμπειρία ορισμένων παικτών, ο γηπεδούχος  ισορρόπησε και με επιμέρους σκορ 25-19πήγε στα αποδυτήρια με  τον φωτεινό πίνακα να  δείχνει 45-37.
Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι παίκτες του ΑΕΤΟΥ <<έμειναν στα αποδυτήρια>> για ανεξήγητο λόγο, με λανθασμένες επιλογές προσπάθησαν με ατομικές κυρίως ενέργειες να τελειώσουν το παιχνίδι. Το γεγονός αυτό, το εκμεταλλεύτηκαν αναλόγως οι παίκτες της ΚΟΥΠΑΣ, οι οποίοι από το πρώτο λεπτό του ματς έπαιζαν με ζήλο και ορισμένες φορές με πάθος, όπως δηλαδή πρέπει να παίζουν όλες οι ομάδες που συμμετέχουν σε ένα ντέρμπυ.

Συνεπεία αυτής της προσπάθειας το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με επιμέρους σκορ 15-22 υπέρ των φιλοξενουμένων και συνολικά το σκορ να είναι 60-59 υπέρ των γηπεδούχων.
Στο σημείο αυτό το παιγνίδι πήρε τροπή κανονικού και εξαιρετικά αμφίρροπου ντέρμπυ.
Στο τέταρτο και  τελευταίο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να παίξουν ισορροπημένα, με τους παίκτες της τυπικά γηπεδούχου να παίρνουν το προβάδισμα και τους  παίκτες της  ΚΟΥΠΑ να μην  <<αφήνουν>>  το παιχνίδι διεκδικώντας ότι τους αναλογούσε με μακρινά σουτ γρήγορες επιλογές που  δυστυχώς για αυτούς δεν απέδωσαν όλες το αναμενόμενο.

Το τελευταίο πεντάλεπτο του παιγνιδιού, η ομάδα της ΚΟΥΠΑΣ θέλοντας να έχει την μπάλα στα χέρια της επέλεξε τα φάουλ και έτσι το ματς  οδηγήθηκε στις βολές, όπου ο Μπαχτσεβάνης ήταν ψύχραιμος και με 6/6 έδωσε την ηρεμία και τελικά τη νίκη για την ομάδα του με τελικό σκορ 85-83.

Ο ΑΕΤΟΣ κρατάει τη νίκη σέ ένα παιχνίδι που ήταν κακός σε σχέση με αυτό που έχει δείξει ανά διαστήματα σε προηγούμενα παιχνίδια. Γεγονός το οποίο άρχισε να μας προβληματίζει.
Η ομάδα του ΑΕΤΟΥ πήρε το ροζ φύλλο, από μια ομάδα η οποία έδειξε στοιχεία θράσους, θάρρους και δύναμης. Υπό άλλες περιπτώσεις ίσως να ήταν αρκετά για να φύγουν νικηφόροι από το γήπεδο, όμως στο συγκεκριμένο δεν ήταν.

Στα δυσάρεστα του αγώνα ο τραυματισμός του point guard της ομάδας Γιώργου Φιλλιπίδη, ύστερα από ένα άτσαλο και δυνατό πέσιμο. Ο τραυματισμός στο γόνατο θα εξετασθεί σήμερα για να διερευνηθεί το επίπεδο της ζημιάς.

MVP ΤΟΥ ΑΕΤΟΥ ο Κώστας Τολιόπουλος πραγματοποιώντας μια αρχηγική εμφάνιση,  πέτυχε  21 πόντους (2τριπ.), και έδωσε ηρεμία όπου και όποτε χρειάστηκε, διακριθέντες επίσης οι Κόγιας Θ. οποίος εύκολα μπορεί να χαρακτηρισθεί ο καλύτερος 6ος παίκτης της ομάδας χθες, καθώς και οι  Σιδηρόπουλος Π, και Μαργαριτίδης Θ.

Συνθέσεις των ομάδων: ΠΑΣ ΑΕΤΟΣ
Προπονητής Χ. Καμψιάδης, Βοηθός Π. Αλεξόγλου
Παίκτες : Ζύμπερι Δ. 2, Τολιόπουλος Κ 21, Τσούλης Ν., Μπαχτσεβάνης Ι. 9, Φιλλιπίδης Γ. 4, Γκρεκός Γ., Τσαρίδης Ε. 2, Μουρζιδης Δ. 15, Κόγιας Θ 13, Μαργαριτίδης Θ. 7, Μαριορακης Γ., Σιδηρόπουλος Π. 12
ΑΠΣ ΚΟΥΠΑ ΚΙΛΚΙΣ
Προπονητής: Θ. Τσάτσης, Βοηθός  Β. Ιωσηφίδης.
Παίκτες: Μάτσκος Κ., Θεογιάννης Π., Ποζίδης Θ. 15, Δαγκλιάρης Δ. 8, Ψωμιάδης Δ. 6, Χρυσάφης  Ι., Χοτουμανίδης  Π., Τσουλφαΐδης Π. 12, Πατσούρης Α. 16, Μουστάκας Α. 18, Δαμακούδης Ι., Κώττης Γ. 2.

Στο παρελθόν είχαμε επισημάνει την αναγκαιότητα της ηρεμίας στον αθλητισμό αλλά και στην ζωή. Χωρίς αυτήν είναι δύσκολο να παρθούν σωστές αποφάσεις και να επιτευχθούν στόχοι. Υπάρχει  όμως και ένα ακόμη στοιχείο που αναδείχθηκε το χτεσινό απόγευμα. Αυτό του Σεβασμού απέναντι σε όποιον αγωνίζεται συνετά και ανιδιοτελώς.
Έτσι λοιπόν ο ΠΑΣ ΑΕΤΟΣ θέλοντας να τιμήσει ένα δικό του Παιδί, το οποίο έχει μια μακρά πορεία στον χώρο του Μπάσκετ της πόλης μας και που εδώ και μερικά χρόνια αγωνίζεται στην ομάδα του ΑΠΣ ΚΟΥΠΑ ΚΙΛΚΙΣ,  σε μια μικρή τελετή που έγινε πριν το τζάμπολ, επέδωσε στον ΠΑΡΗ ΧΟΤΟΥΜΑΝΙΔΗ  την φανέλα που φορούσε όταν αυτός επί μακρόν αγωνιζόταν για την ομάδα μας.
Οι άνθρωποι όπως και οι σύλλογοι έχουν παρελθόν, παρών και μέλλον. Ενίοτε το παρελθόν καθορίζει το μέλλον. Το σίγουρο είναι πως αν δεν θυμάσαι δεν εξελίσσεσαι…

Νικόλαος Νίτσας, αντιπρόεδρος ΑΕΤΟΥ

Το εφηβικό τμήμα

Την Κυριακή 25 Οκτωβρίου 2020, το εφηβικό τμήμα του ΠΑΣ ΑΕΤΟΣ έδωσε το πρώτο του επίσημο παιγνίδι στα πλαίσια του Γ ομίλου του  πρωταθλήματος Εφήβων της ΕΚΑΣΚΕΜ  στο οποίο και συμμετέχει. O αγώνας διεξήχθη στην Αλεξάνδρεια  και οι έφηβοι μας αντιμετώπισαν την ομάδα του ΓΑΣ ΑΕΛΞΑΝΔΡΕΙΑΣ.
 Σε γενικές γραμμές, δεν τα  πήγαν πολύ καλά. Προσπάθησαν και τελικά κατάφεραν να ακολουθήσουν στο σκορ, την κατά κοινή παραδοχή ανώτερη γηπεδούχο ομάδα, μέχρι το 25ο λεπτό όπου  το σκορ ήταν στο 28-26 αλλά από εκείνη την χρονική στιγμή οι έφηβοι του ΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ πάτησαν τέρμα το γκάζι και χωρίς να κοιτάξουν πίσω σε καμιά στιγμή του αγώνα νίκησαν την ομάδα μας με το βαρύ 65-36.
Αν πρέπει να σταθούμε σε κάτι που αφορά τους έφηβους μας, είναι αυτό του καταφανούς και δίχως ιδιαίτερο λόγο ύπαρξης άγχους, που είχαν.
Ευχαριστούμε θερμά τους ανθρώπους του ΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ  για την φιλοξενία και φυσικά επιφυλασσόμαστε για ανταπόδοση.
Ο Αθλητισμός σε αυτές τις ηλικίες είναι μια συνεχόμενη διδαχή επί πολλών τεχνικών και πνευματικών θεμάτων. Ένα τέτοιο είναι  και η διαχείριση του άγχους. Στην συγκεκριμένη ημέρα η βαθμολογία του διαγωνίσματος στο οποίο υπεβλήθησαν ήταν κάτω από την βάση.