Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024, 4:33:46 μμ
Δευτέρα, 17 Ιανουαρίου 2022 21:52

Νικηφόρα στη νέα χρονιά ο Αλέξανδρος Κιλκίς

Ιδανικά ξεκίνησε το 2022 η Ομάδα Νέων του Αλέξανδρου Κιλκίς καθώς επιβλήθηκε με 3-1 της Θύελλας Δοϊράνης για την τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου του Πρωταθλήματος του Ανατολικού Ομίλου της Α΄ Κατηγορίας.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη στη σειρά για την ομάδα του Μιχάλη Αναστασιάδη, η οποία έφτασε τους δέκα βαθμούς και «προσπέρασε» στον βαθμολογικό πίνακα την Θύελλα, ενώ την επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζει εκτός έδρας το Χέρσο.

Από το ξεκίνημα ο Αλέξανδρος Κιλκίς είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, έπαιξε συνδυαστικό ποδόσφαιρο και έφτασε στη πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 7’ με το σουτ του Δεσποινίδη να απομακρύνεται σε κόρνερ από τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Τελικά στο 20’ ο Δεσποινίδης έκανε την ατομική ενέργεια και με σέντρα σουτ άνοιξε το σκορ, με την Δοϊράνη να έχει μέχρι το 30’ καλές στιγμές με δύο τετ-α-τετ και εν τέλει ισοφάρισε στο 30’ έπειτα από στατική φάση με τον Τρούπη.

Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρξε διάρκεια στο παιχνίδι και πολύ καλή αγωνιστική απόδοση για τον Αλέξανδρο, με την πρώτη φάση στο 48’ με τον Γκιόκα να σουτάρει λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι, στο 54’ χαμένο τετ-α-τετ με τον Δεσποινίδη και να παίρνει προβάδισμα στο σκορ στο 56’.

Εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά με τον Στανημερόπουλο, κεφαλιά του Γρηγοράκη και 2-1 για τον Αλέξανδρο Κιλκίς, ο οποίος δεν «άφησε το πόδι από το γκάζι» και σκόραρε και στο 58’ έπειτα από ωραίο συνδυασμό έφτασε και σε τρίτο τέρμα με το σουτ του Κότσι.

Με το παιχνίδι ουσιαστικά να έχει κριθεί υπήρξαν λίγες καλές στιγμές μέχρι  το τέλος, με ένα χαμένο τετ-α-τετ του Πότκα στο 78’ και οριζόντιο δοκάρι στις καθυστερήσεις για την Δοϊράνη.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΙΛΚΙΣ: Μ. Παπαδόπουλος, Α. Παπαδόπουλος (77’ Αναστασούδης), Α. Παυλίδης (77’ Μπατσέλι),Τσουτσουλίγκας, Στανημερόπουλος, Χριστοφορίδης, Δεσποινίδης (77’ Πότκα), Κότσι, Γρηγοράκης, Γκιόκα, Κακαβίτσας (53’ Γκαμπριντασβίλι).