Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024, 7:52:31 πμ
Πέμπτη, 02 Σεπτεμβρίου 2010 18:55

Νικητής και «Υπερνικητής» ο Γ. Παπαδόπουλος

anavasi_krousion

Με επιτυχία και «καινοτομία» διεξήχθη την Κυριακή 29 Αυγούστου η 6η Ανάβαση Κρουσίων στην Ποντοκερασιά του Κιλκίς με διοργανωτή το Ξενοδοχείο «Κρούσια». Νικητής του αγώνα αναδείχθηκε ο πρωταθλητής μεγάλων αποστάσεων του ΓΑΣ Κιλκίς Γιάννης Παπαδόπουλος ο οποίος όμως πήρε λάθος δρόμος σε ένα κύριο σταυροδρόμι της διαδρομής όπου δεν υπήρχε σήμανση ή κάποιος άνθρωπος.

Διένυσε περίπου 3χλμ παραπάνω αλλά πάραυτα κατάφερε να φτάσει πρώτος στο τέρμα με χρόνο 1:01:39. Το ίδιο λάθος έκαναν και άλλοι δυο αθλητές που ακολουθούσαν, ο Σταύρος Καλαμπάκας και ο Κώστας Σασάκαρος, οι οποίοι όμως δεν κατάφεραν να καλύψουν το χαμένο έδαφος και περιορίστηκαν στην 5η και 8η θέση της κανονικής κατάταξης του αγώνα των 14χλμ. Στον ίδιο αγώνα πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο προπονητής στίβου του ΓΑΣΚ Φίλιππος Μισαηλίδης που τερμάτισε στην 4η θέση με χρόνο 1:11:23, αλλά και οι αθλητές του ΓΑΣΚ Στέλιος Δελόγλου 10ος με 1.17.45 και Γιώργος Σαββόπουλος 39ος με 1.42.14
Οι διοργανωτές αναγνωρίζοντας το λάθος τους αθλοθέτησαν την «υπερδιαδρομη 17χλμ» τιμώντας έτσι και τους τρεις αθλητές. Αυτή ήταν και η καινοτομία της διοργάνωσης.
Στη γενική κατάταξη του αγώνα των 14χλμ πίσω από τον Παπαδόπουλος τερμάτισαν ο Νίος Μυγδάνης και ο Κοσμάς Κωνσταντινιδης. Στις γυναίκες πρώτη ήταν η Χριστίνα Μαλιατσούδη σε 1:33:55, δεύτερη η Ρένα Πιτσιλίδου και τρίτη η Αναστασία Φιλιππίδου Στη μικρή διαδρομή των 4χλμ νικήτρια ήταν μια γυναίκα, η Αναστασία Χασάπη με 28:34, ενώ δύο μικρές αθλήτριες του ΓΑΣ Κιλκίς τερμάτισαν στην πρώτη 10άδα. Η Μαρία Καραμπίδου ήταν 8η και η Μαρία Νεπιενλίδου 9η.