Παρασκευή, 26 Απριλίου 2024, 9:57:55 πμ
Δευτέρα, 31 Ιανουαρίου 2022 10:12

Πόντιοι Κιλκίς: Παλικαρίσια ισοπαλία μέσα στο Βόλο με τον Κένταυρο

Ένα συγκλονιστικό παιχνίδι είχαν την δυνατότητα να παρακολουθήσουν οι αρκετοί φίλαθλοι που βρέθηκαν το μεσημέρι της Κυριακής στο ΕΑΚ του Βόλου. Ο πρωτοπόρος Κένταυρος Άγριάς παραχώρησε ισοπαλία στους Πόντιους του Κιλκίς μετά από ένα χιτσκοκικό φινάλε.

Για την εξ αναβολής 7η Αγωνιστική (Α’ Υποόμιλος – 2ος όμιλος) της Β Εθνικής κατηγορίας στο handball, οι δύο αντίπαλοι μοιράστηκαν τις εντυπώσεις και από έναν βαθμό.

Η ομάδα του Κιλκίς ξεκίνησε ξεκίνησε δυνατά στο παιχνίδι και βρέθηκε νωρίς να προηγούνται στο σκορ. Μέχρι το 20’ ήταν μπροστά αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 16-12. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε κρατώντας την διαφορά.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι  διατηρούσαν το προβάδισμα αλλά οι Πόντιοι στο τελευταίο τέταρτο αντέδρασαν και από 23-19 οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και ισοφάρισαν το σκορ στο 26-26, ένα λεπτό πριν τη λήξη. Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Κρατήρας του Κένταυρου  κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος σε νεκρό χρόνο. Ο Ευαγγελόπουλος όμως απέκρουσε και χάρισε στους Πόντιους  τον βαθμό της ισοπαλίας.

Μελανό σημείο η αδυναμία των οικοδεσποτών να εξασφαλίσουν αποδυτήρια για τους Πόντιους. Με αποτέλεσμα να χρησιμοποιήσουν την μικρή αποθήκη που υπάρχει στο ΕΑΚ! Ήταν μια απαράδεκτη κατάσταση που εξέθεσε την πρωτοπόρο ομάδα του Κένταυρου και συνολικά την πόλη του Βόλου.

Πεντάλεπτα: (α) 1-3,4-5,5-8,9-10,12-11,16-12 (β) 16-14,20-16,23-19,26-24,26-25,26-26.

Διαιτητές Βελάνη-Καπότας

Πόντιοι Κιλκίς: Ευαγγελόπουλος, Τσιβιντζέλης 8, Κωστόπουλος 1, Καλαϊτζής 4, Μωυσίδης, τσαχουρίδης, Σαλαβασίδης 11, Ασλανίδης, Βαλης 2, Κετικίδης, Κωστόπουλος, Κυρμανίδης, Μποζογιάν.