Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024, 11:07:16 πμ
Τρίτη, 28 Δεκεμβρίου 2010 12:29

Πρωταγωνιστές οι αθλητές του ΓΑΣ Κιλκίς

gask

Με πρωταγωνιστές τους αθλητές του ΓΑΣ Κιλκίς, έγινε με μεγάλη επιτυχία την  Τρίτη 21 Δεκεμβρίου στο Κιλκίς το πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου για μαθητές και μαθήτριες Β’θμιας εκπαίδευσης, που διοργάνωσε το Γραφείο Φυσικής Αγωγής του νομού Κιλκίς.
Σε μια άψογη οργανωτικά και αγωνιστικά διοργάνωση οι εκατόν πενήντα και πλέον μαθητές και μαθήτριες των γυμνασίων και Λυκείων του νομού είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν τις δυνάμεις τους σε αγώνα σε ανώμαλο έδαφος και να διεκδικήσουν τα «εισιτήρια» της πρόκρισης τους στο Πανελλήνιο Σχολικό πρωτάθλημα που φέτος , δυστυχώς, θα διεξαχθεί μόνο για τους μαθητές και τις μαθήτριες των λυκείων.
Τους αγώνες, που δεν είχαν σε τίποτε να ζηλέψουν, από τις μεγάλες διοργανώσεις του ΣΕΓΑΣ  αποφασιστική συμβολή για την εξαιρετική επιτυχία των αγώνων είχε η 71 ΜΚ Πεζικού η οποία είχε την ευθύνη της διοικητικής μέριμνας.
Στην κατηγορία των 2.000 μ μαθητριών γυμνασίων δύο αθλήτριες του ΓΑΣ Κιλκίς πήραν με άνεση τις δύο πρώτες θέσεις . Η Ευρυδίκη Ασημακίδου αναδείχτηκε νικήτρια σε ακόμη έναν αγώνα ανωμάλου δρόμου φέτος δείχνοντας ότι είναι σε καταπληκτική φόρμα σημειώνοντας 7'29''.0  που είναι και η καλύτερη φετινή της επίδοση στην απόσταση. Σταθερά σε ανοδική πορεία και η 2η του αγώνα Ελένη Μιχαηλίδου που με 7'46''1 πήρε το αργυρό μετάλλιο επίσης με ατομικό ρεκόρ. Θέση στην πρώτη εξάδα κατέκτησε και η δωδεκάχρονη Κατερίνα Ράδη που πήρε την 5η θέση στον αγώνα με 8'39''6.
Στα 3.000 μ αγοριών γυμνασίων ο Αιμίλιος Μαβίδης κατέκτησε τη 2η θέση με επίδοση 9'59''0. Μια θέση που σαφώς δεν τον αντιπροσωπεύει αφού θα μπορούσε να πετύχει κάτι καλύτερο αν έτρεχε πιο ορθολογικά και με σωστότερη τακτική. Στην ίδια κούρσα ο Δανιήλ Ζώτος ήταν 7ος, ο Δημήτρης Βογιατζής 10ος και ο Θανάσης Μιχαηλίδης 12ος μεταξύ των εξήντα πέντε αθλητών που αγωνίστηκαν.
Στην κατηγορία των 4.000 μ μαθητών λυκείων ο Παναγιώτης Αρβανίτης πήρε το χάλκινο μετάλλιο με 15'27''8 σε μια κούρσα που είχε πολύ έντονο το στοιχείο του ανταγωνισμού.