Τρίτη, 21 Μαΐου 2024, 10:09:44 μμ
Δευτέρα, 09 Μαρτίου 2009 05:40

Στο φάιναλ φορ του Κυπέλλου ο ΓΑΣΚ

Μαζί με τον Φίλιππο Βέροιας, την ΑΕΚ και τον Διομήδη Άργους πέρασε στο φάιναλ φορ του Κυπέλλου Ελλάδος ο ΓΑΣ Κιλκίς, ο οποίος χωρίς κινδυνεύσει ιδιαίτερα επικράτησε στο νέο κλειστό γυμναστήριο Κιλκίς του Ιωνικού Ν. Φιλαδέλφειας με 30-27. Ο ΓΑΣΚ έχοντας στο πλευρό του αρκετούς κιλκισιώτες στο πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκε πίσω για ένα γκολ, για να ανεβάσει την απόδοση του και παίζοντας οι παίκτες του με δύναμη, πάθος και την συνήθη τακτική τους, φόρτσαραν και προηγήθηκαν στο ημίχρονο για τρία γκολ.

Στην επανάληψη διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα, κρατώντας σταθερή τη διαφορά τερμάτων ενώ υπήρχαν αρκετά διαστήματα άκαρπων επιθέσεων και χαλαρότητας. Θα  μπορούσαν δηλαδή να διευρύνουν ακόμη περισσότερο τη διαφορά ενώ σε κανένα σημείο του αγώνα δεν άφησαν τον Ιωνικό να γίνει επικίνδυνος και να τον φτάσει στο σκορ.
Ο Σύλλογος του Κιλκίς θα διεκδικήσει τον τίτλο του Κυπέλλου, στους αγώνες που θα διεξαχθούν στις Σέρρες.
Δεκάλεπτα: 5-6, 11-9, 17-14 (ημίχρονο), 22-18, 26-22, 30-27.
Δίλεπτα: 1-4, Πέναλτι: 2/4-3/3.
ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ: Κοτανίδης, Τζουβάρας 5, Γκιντίδης, 8, Κυπραίος 1, Πομπίλιο 3, Κώστας, Χοτζούδης, Δημάκης 2, Δεληγιάννης 4, Σκάρλος, Μπούρσατ 7, Ασίκης, Γρηγοριάδης, Τριανταφύλλου.
ΙΩΝΙΚΟΣ: Γκέρτσος 6, Γιαννόπουλος 3, Παπακώστας, Πόρουμπ 2, Γκλεζάκος, Μαρτίνοβιτς 9, Μαυροφρύδης, Ζευγούλας, Παπαδιονυσίου 2, Κονδύλας 5, Χρόνης.