Σάββατο, 20 Απριλίου 2024, 1:38:02 πμ
Τετάρτη, 29 Δεκεμβρίου 2021 13:57

Στον τελικό του Novus Cup σήμερα οι ποδοσφαιριστές του "Αλέξανδρου" Κιλκίς

Eίναι πια στον τελικό! Οι παίκτες του Αλέξανδρου Κιλκίς το κατάφεραν και αυτό, κέρδισαν με 3-1 τον ΠΑΟ Καλυβίων στο γήπεδο της Βάρης και έφτασαν στον τελικό της Κ14 του Novus Cup στην Αθήνα! Και όλα αυτά όντας ένα συγκρότημα που απαρτίζεται από επτά ποδοσφαιριστές Κ12, πέντε Κ13 και έναν Κ14!

Από την Δευτέρα 27 Δεκεμβρίου βρίσκεται στην Αθήνα ο Αλέξανδρος Κιλκίς για το μεγαλύτερο χριστουγεννιάτικο ποδοσφαιρικό τουρνουά της χώρας το Novus Cup. Άμεσα έπαιξε με τον Ιωνικό από τον οποίο ηττήθηκε με 5-1, όμως στα δυό επόμενα ματς της Τρίτης κέρδισε με 2-1 τους Τράχωνες Αλίμου και με 3-2 την Aposporis FC, για να φτάσει στον ημιτελικό το πρωί της Τετάρτης.

Μαγικό πρώτο ημίχρονο για τους ποδοσφαιριστές του Αλέξανδρου Κιλκίς που ξεδίπλωσαν το ταλέντο τους από το ξεκίνημα. Δύο χαμένες ευκαιρίες από τον Μανγκανιέλλο στο πρώτο δεκάλεπτο, γκολ μετά από εξαιρετική ομαδική συνεργασία και άψογο πλασέ του Βασίλη Παντελίδη στο 13’, οριζόντιο δοκάρι του Μανγκανιέλλο στο 20’, και νέα φανταστική ανάπτυξη στο 24’ και πλασέ του Μανγκανιέλλο στα δίχτυα. Το πρώτο μέρος έληξε με το χαμένο τετ-α-τετ από πλάγια θέση.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟ Καλυβίων έψαξε άμεσα το τέρμα που θα τον ξαναέβαζε στο παιχνίδι και το βρήκε στο 42’ μετά από έμμεσο και ωραίο σουτ στην γωνία. Οι παίκτες του Κωνσταντίνου Ντουντούκη δεν επηρεάστηκαν, κράτησαν σωστά την μπάλα και έψαξαν με συνδυαστικό ποδόσφαιρο το τρίτο τέρμα.

Ευκαιρία με τον Γαλέα, και εν τέλει ο Γκιόκα έκανε την ατομική ενέργεια στο 57’ νικήθηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα, όμως στην επαναφορά ο Γαλέας υποδέχθηκε άψογα την μπάλα και με δεξί πλασέ την έστειλε στην αντίπαλη γωνία.