Τετάρτη, 24 Απριλίου 2024, 1:00:39 μμ
Κυριακή, 23 Ιανουαρίου 2022 19:57

Χάντμπολ - Α2 ανδρών: ΓΑΣ Κιλκίς - Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης 34-26. Άνετη νίκη

Ο ΓΑΣ είχε από νωρίς το προβάδισμα, έχτισε μία διαφορά και έφτασε σε μία δίκαιη νίκη. Οι Κύκλωπες ταξίδεψαν χωρίς τον προπονητή τους Ηλία Παπαχρήστου στο Κιλκίς, καθώς είναι θετικός στον κορονοϊό. Πάντως η νίκη κόστισε ακριβά στον ΓΑΣΚΛ καθώς ο πίβοτ Αλέξης Γιαβασίδης υπέστη ρήξη αχίλλειου τένοντα και θα υποβληθεί σε επέμβαση στο Διαβαλκανικό Θεσσαλονίκης.

Τα 5λεπτα: 5-2, 9-3, 10-4, 12-5, 15-7, 18-10 (ημίχρονο), 20-13, 23-14, 25-15, 26-18, 32-22, 34-23 (τελικό).

Διαιτητές: Γκόγκας-Σαλίνογλου

ΓΑΣΚ : Κυπραίος 4, Μαυρόπουλος Χ. 4, Φαχουρίδης Α. 3, Γιαβασίδης Δ. 2, Φαχουρίδης Σ. 2, Γιαβασίδης Α., Μαυρόπουλος Α. 1, Δημάκης 4, Καρβουνίδης 4, Βαφειάδης, Τοκατζόγλου 6, Ιωαννίδης, Καριοφύλλης 2

Αλέξανδρος Αξιούπολης - Αρχέλαος 23-32

Φωνάζει ο Αλέξανδρος

Οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά δυο τερμάτων από το ημίχρονο  και κατάφεραν στην επανάληψη όχι μόνο να την διατηρήσουν αλλά και να τη διευρύνουν.

Τα πεντάλεπτα: 0-3, 1-4, 4-7, 6-10, 9-12,12-14 (ημίχρονο) 15-17, 17-20, 18-27, 19-30, 23-32

Αλέξανδρος: Παραρήγας, Στεφανίδης, Ζηλίδης 2, Καραπείδης 3, Ζιάρας, Κουρούπης Ε. 2, Δουλούμπακας. Τσορλίνης, Καρακασίδης, Κέφαλος 7, Μουτούδης, Τουλκερίδης6, Κουρούπης Δ. 2, Καραγιάννης 1, Καλπακίδης, Γουβιανάκης.

Αμέσως μετά τον αγώνα η διοίκηση του Αλέξανδρου Αξιούπολης εξέδωσε ανακοίνωση διαμαρτυρίας με την οποία στρέφεται κατά ενός εκ των διαιτητών (του κ. Νικολάου).

«Ακόμα και ο διαιτητής Τορνικίδης κατάλαβε ξεκάθαρα τι γίνεται και προσπάθησε να το μαζέψει αλλά ο άνθρωπος δεν έχει κάποια ευθύνη για τον νεαρό συνάδελφό του που αποφάσισε να τινάξει ένα μάτς στον αέρα από την αρχή του. Αφήνοντας με τέσσερις αθλητές την ομάδα μας δίνοντας δυο λεπτά ποινή στον προπονητή μας και σφυρίζοντας κάποια δική του ανακάλυψη κάθε φορά που η ομάδα μας προσπαθούσε να παίξει ή να πλησιάσει στο σκορ»  αναφέρεται μεταξύ άλλων στην ανακοίνωση-καταγγελία.