Πέμπτη, 28 Μαρτίου 2024, 6:21:22 μμ
Τρίτη, 09 Οκτωβρίου 2007 06:17

Καλή αρχή,άδοξο τέλος

Συγκλονιστική ήταν η εξέλιξη μεταξύ της ΑΕ Πολυκάστρου και της Λαμίας, όπου η ΑΕΠ πραγματοποίησε καλή αρχή αλλά γνώρισε άδοξο τέλος καθώς ηττήθηκε με 1-2. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν από νωρίς και απέδωσαν εξαιρετικό ποδόσφαιρο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με εξαίρεση ίσως το δεκάλεπτο μεταξύ του 47’ και 57’ όταν η φιλοξενούμενη Λαμία εκμεταλλευόμενη αμυντικά λάθη της ΑΕΠ δημιούργησε τρεις αξιόλογες ευκαιρίες στα καρέ του Καρακούτσι εκ των οποίων οι δύο κατέληξαν σε γκολ.
Η πρώτη καλή στιγμή για το Πολυκαστρινό συγκρότημα σημειώθηκε στο 3’ της αναμέτρησης όταν μετά από πάσα του Κουγιουμτζίδη η μπάλα έφτασε στον Αντωνάκη ο οποίος με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι υποχρέωσε τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων Τανγκάρα σε φανταστική απόκρουση, στη συνέχεια της φάσης η μπάλα βρήκε το δοκάρι και στην επαναφορά έδιωξαν οι αμυνόμενοι. Τρία λεπτά αργότερα μετά από σέντρα του Αντωνάκη και κεφαλιά ψαράκι του Γεροντίδη η μπάλα πέρασε λίγο άουτ από την εστία των φιλοξενούμενων.     Στο 12’ είχαμε νέα μεγάλη ευκαιρία για τους Πολυκαστρινούς αλλά και πάλι ο Τανγκάρας κατάφερε να αποκρούσει σε κόρνερ το δυνατό σουτ του Παπαζούδη. Η ασφυκτική πίεση της ΑΕΠ καρποφόρησε στο 14’ όταν μετά από ασίστ του Γεροντίδη ο Κάλφας με υποδειγματικό πλασέ έκανε το 1-0. Την ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματα τους έχασαν οι γηπεδούχοι στο 21’ όταν και πάλι ο Τανγκάρας, ο οποίος ήταν και ο πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα, κατάφερε να αποκρούσει εντυπωσιακά σε κόρνερ το δυνατό σουτ του Αντωνάκη.
Η πρώτη αξιόλογη φάση από πλευράς φιλοξενούμενων έγινε στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 48΄ ο Πιτσιόλο πέρασε τον τερματοφύλακα της Α.Ε.Π. όμως το πλασέ που επιχείρησε  βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτύων. Το μουδιασμένο ξεκίνημα του Πολυκάστρου εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι δύο λεπτά αργότερα, όταν μετά από μακρινή μπαλιά του Κούτσικου στον Πιτσιόλο,  ο τελευταίος  με δυνατό διαγώνιο σουτ από το ύψος της περιοχής ισοφάρισε σε  1-1. Η ολική ανατροπή του σκορ έγινε στο 57’ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Πιτσιόλο ο Κουκουλέκης στην προσπάθεια του να διώξει  έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του κάνοντας το 1-2. Στη συνέχεια η ΑΕΠ ανέβασε την απόδοση της και έχασε σημαντικές ευκαιρίες για την ισοφάριση με τους Αντωνάκη στο 74’ και Τζιώρα στο 83’, αλλά δεν τα κατάφερε γνωρίζοντας άδοξη ήττα στην έδρα της και απογοητεύοντας τους Πολυκαστρινούς, οι οποίοι παρά τη βροχή στήριξαν δυναμικά την ομάδα τους. Στο 90’  αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο αρχηγός της Λαμίας Χουλιάρας, λόγω εξύβρισης του πρώτου επόπτη.
ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟ: Καρακούτσης, Ριζούλης, Παρλάκογλου ( 69’ Χιντζίδης), Κάλφας, Τζελέπης, Κουκουλέκης, Γεροντίδης, Παπαζούδης ( 59’ Τζιώρας ), Αντωνάκης, Σκαρακάκης (46’ Ορφανίδης), Κουγιουμτζίδης.
ΛΑΜΙΑ: Tανγκάρα, Χουλιάρας, Αντωνιπάδης ( 76’ Μπακάνος), Κακάρας, Παϊζάνος, Γουργιώτης, Κουτσίκος, Πικόλο, Κωνσταντινίδης, Τεκελίδης,