Μ. Βρύση – Νέο Γυναικόκαστρο 5-1
Κρηστώνη-Πευκόδασος 3-0
Βαφειοχώρι-Αργυρούπολη 0-5.

Περισσεύει η ψυχή
Καθαρή νίκη του ΠΑΟΚ Κρηστώνης με 3-0 επί του Απόλλωνα Πευκοδάσους στο γήπεδο Π. Γυναικοκάστρου που έχει φέτος ως έδρα του ο ΠΑΟΚ Κρηστώνης. Παρότι το ρόστερ της ομάδας της Κρηστώνης έχει αδυνατίσει σε σχέση με πέρυσι, περισσεύει ωστόσο η ψυχική δύναμη και η εμπειρία και βάσιμα εκτιμάται ότι και φέτος θα κάνει καλή πορεία.
Από την άλλη πλευρά ο Απόλλωνας έχασε φυσιολογικά από ανώτερο αντίπαλο.

Αστέρας όνομα και πράμα
Πλήρης η επικράτηση του Αστέρα Μ. Βρύσης επί του Μ. Αλεξάνδρου Ν. Γυναικοκάστρου με 5-1. Σκορ ημιχρόνου 2-0. Με την έναρξη της επανάληψης το Ν. Γυναικόκαστρο μείωσε σε 2-1 και παρά λίγο να γίνει το 2-2 αν ο τερματοφύλακας της Μ. Βρύσης δεν απέτρεπε την ισοφάριση με διπλή απόκρουση. Ακολούθησε η πλήρης επικράτηση των γηπεδούχων επί της αδύναμης άμυνας των φιλοξενουμένων  και το τελικό 5-1.Η ομάδα του Μίμη Γεωργιάδη προσπαθεί, αλλά η ομάδα του έχει αμυντικά κενά.

Η γειτόνισσα ήταν δύσκολη
Πάλι καλά που ισοφάρισε στο τέλος το Χέρσο. Αφού προηγήθηκε με 2-0- πίστεψε ότι τελείωσε το παιχνίδι, αλλά βρέθηκε να χάνει με 2-3 από τη γειτονική Πλαγιά.  Η απουσία του Μπάμπη Παπαδόπουλου από την εντεκάδα μάλλον μπέρδεψε. Η Δόξα ισοφάρισε τελικά σε 3-3.

Μέτρησε η εμπειρία
Από ένα ημίχρονο είχαν οι ομάδες στον Επτάλοφο. Στο πρώτο ο γηπεδούχος ΠΑΟΝΕ πήρε και το προβάδισμα στο σκορ, ενώ στο δεύτερο η ΑΕΠ πίεσε έντονα  αλλά η εμπειρία των γηπεδούχων κράτησε το υπέρ τους 2-0 και τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Ατρόμητος και άσπλαχνος
Τα πολλά προβλήματα εντός και εκτός ομάδας, η έλλειψη εναλλακτικών επιλογών οδήγησαν σε ένα ακόμα παιχνίδι τον Εθνικό Αξιούπολης σε βαρειά ήττα. Έχασε 4-1 από τον Ατρόμητο μέσα στο Π. Αγιονέρι και θα μπορούσε να υποστεί και χειρότερα.  Ο Εθνικός αν δεν γίνει κάτι άμεσα θα έχει πρόβλημα. Ο Ατρόμητος πειθαρχημένος και σοβαρός κέρδισε δίκαια, αν και οι φιλοξενούμενοι φωνάζουν για ένα πέναλτι που δεν καταλόγισε ο διαιτητής υπέρ τους όταν το σκορ ήταν ακόμα στο 1-0.

Ηρακλής σε ρυθμό προπόνησης
Μάλλον για την τιμή των όπλων αγωνίζεται το Βαφειοχώρι, αφού εντός – εκτός δέχεται πεντάρες. Η αποχώρηση σχεδόν όλων των παικτών της περσινής ομάδας κατέστησε τον Μ. Αλέξανδρο πολύ αδύναμο. Για τον Ηρακλή Αργυρούπολης το παιχνίδι ήταν μια καλή προπόνηση και το τελικό σκορ 0-5 το αποδεικνύει.

Πάικο Γουμένισσας 4 - Κιλκισιακός 1
Με ασύλληπτα γκολ

Ένα παιχνίδι που προγραμματίστηκε για την Κυριακή, αλλά το Σάββατο λόγω των έντονων βροχοπτώσεων υπήρχε ο φόβος ότι μπορεί να αναβληθεί, τελικά έγινε κανονικά. Στον βαρύ, αλλά κατά τα άλλα καλό αγωνιστικό χώρο το Πάικο κυριάρχησε πλήρως και σε όλες τις γραμμές. Οι παίκτες της Γουμένισσας απέθεσαν στο γήπεδο όλες τις δυνάμεις τους και με την τύχη που ήταν μαζί τους πέτυχαν μεγάλη νίκη.
Ο νέος προπονητής – έκανε ντεμπούτο την Κυριακή- Γιώργος Κεμπάπης έστησε καλά την ομάδα του, «κλειδώνοντας» του μεσοεπιθετικούς του Κιλκσιακού.
Η πρώτη φάση ανήκε  στο Κιλκισιακό, στο 10’ όταν ο Μωυσίδης βγήκε απέναντι στον Δουλκερίδη και σούταρε πάνω του χάνοντας την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Πέντε λεπτά αργότερα η μπάλα αναπηδώντας έξω από την περιοχή ήρθε «λουκούμι» στον Βογιαντζή που με ασύλληπτο σουτ  στο παραθυράκι ξετίναξε τα δίχτυα του τερματοφύλακα Ζάικου έγραψε το 1-0.
Το Πάικο ενθαρρυμένο πήρε δύναμη και κυριάρχησε στο γήπεδο. Στο 20’ σε αχρείαστο φάουλ έξω από την περιοχή του Κιλκσιακού ο Μυλωνάς με αριστοτεχνική εκτέλεση σημάδεψε το άλλο παραθυράκι και 2-0.
Δυο λεπτά αργότερα έγινε το 3-0  καθώς η μπάλα από το σουτ του Χατζηασλανίδη γλίστρησε στα χέρια του τερματοφύλακα.
Έτσι έκλεισε το ημίχρονο χωρίς ένα σουτ του Κιλκσιακού στην εστία του Πάικου.
Στην επανάληψη και μετά από κάποιες αλλαγές ο Κιλκσιακός προσπάθησε να αντιδράσει. Διαδοχικά κόρνερ είχαν αποτέλεσμα να σημειώσει το 3-1 με κεφαλιά ο Σ. Παπαδόπουλος. Αλλά βγήκε ξινό το γκολ, αφού στο επόμενο λεπτό ο Δασκάλου με σλάλομ στην περιοχή ντρίπλαρε όποιον βρήκε μπροστά του και από κοντά σημάδεψε παράθυρο και δίχτυα για το τελικό 4-1.
Πέρα για πέρα δίκαιη η νίκη του Πάικου απέναντι στον άχρου, άοσμο και άγευστο Κιλκισιακό.
Άριστος ο διαιτητής Κ. Τακίδης και οι βοηθοί του Παυλίδης, Παπαδόπουλος.
Πάικο Γουμένισσας: Δουλγκερίδης, Δαλιανόπουλος, Δαγκλής, Μπακάλης, Βογιαντζής, Πολυζόπουλος, Τουλγαρίδης, Δασκάλου (70’ Δασκάλου) Καραελευθερίου (87’ Μάρκος) Χατζηασλανίδης.
Κιλκισιακός: Ζάικος, Ρετσινάς, Δηληγιώργης (40’ Π. Παπαδόπουλος), Μαριόγλου, (55’ Λογγινίδης), Κετικίδης, Γρηγοριάδης, Νικολαϊδης, Κουραλίδης (56’ Παπουρτσής) Μωυσίδης, Σ. Παπαδόπουλος, Π. Παπαδόπουλος.