Δευτέρα, 6 Μαΐου 2024, 6:42:55 μμ
Τρίτη, 30 Οκτωβρίου 2012 21:51

Επτάλοφος - Νέα Σάντα 4 - 2

Eνδιαφέρουσα αναμέτρηση είχαμε στην Επτάλοφο, με τον ΠΑΟΝΕ να επικρατεί του Ποντιακού Νέας Σάντας με 4-2 και να τον προσπερνά στο βαθμολογικό πίνακα.
Ο ΠΑΟΝΕ ξεκίνησε με... άγριες διαθέσεις. Στο 13’ ο Διονυσιάδης άνοιξε το σκορ, αφού βγήκε στην αντεπίθεση και πέρασε και τον τερματοφύλακα. Ο ίδιος παίκτης είχε στο 32’ μεγάλη ευκαιρία για νέο γκολ, αλλά σε τετ-α-τετ αστόχησε σε σχεδόν κενή εστία. Τελικά το δεύτερο γκολ ήρθε για τους γηπεδούχους στο 45’, με εκτελεστή τον Νέστορα Αμοιρίδη με σουτ έξω από την περιοχή.

Στην επανάληψη, αν και όλοι θα πίστευαν ότι η Επτάλοφος δε θα απειληθεί, το παιχνίδι είχε μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Μπορεί ο Διονυσιάδης να πέτυχε στο 59’ το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και να έγραψε το 3-0, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα. Στο 63’ ο Μάναλης πλάσαρε εύστοχα από θέση τετ-α-τετ, μειώνοντας σε 3-1. Ακολούθησαν δύο καλές στιγμές για τον ΠΑΟΝΕ, χωρίς αποτέλεσμα, ενώ ο Ποντιακός μπήκε για τα καλά στο ματς στο 76’. Ο Μάναλης εκτέλεσε φάουλ, στην πορεία της μπάλας βρέθηκε ο Χιβίντσεφ και μείωσε σε 3-2.
Το τελικό 4-2 διαμορφώθηκε από τον νεαρό Χρήστο Παρπουτσή, που μπήκε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο και έκλεψε τις εντυπώσεις, αφού πέρασε δύο αντιπάλους, πλάσαρε εύστοχα και “σφράγισε” τη νίκη της ομάδας του.
ΕΠΤΑΛΟΦΟΣ: Παπαδαμιανός, Μιχαλόπουλος, Παρπουτσής Α. (49 Παρπουτσής Χ), Ηλιάδης Ν, Καρασαββίδης, Ιωαννίδης, Βασιλειάδης (75 Μυριάδης), Ηλιάδης Ε., Μπατάρας (89 Ζελέγκου), Διονυσιάδης, Αμοιρίδης.
ΝΕΑ ΣΑΝΤΑ: Ταραλίδης, Κουρτίδης (70 Κάκος), Ερονίδης (89 Πουνερίδης), Χιβίντσεφ, Παπαδόπουλος, Πουλχαρίδης Ι., Γιαννακίδης, Πουλχαρίδης Κ. (85 Νικολαΐδης Χ), Μάναλης, Νικολαΐδης Ε., Κωνσταντινίδης.