Δευτέρα, 29 Απριλίου 2024, 3:57:36 μμ
Τρίτη, 23 Οκτωβρίου 2012 23:35

Γουμένισσα - Κορομηλιά 0 - 0

Μπορεί το Πάικο Γουμένισσας να φάνταζε ακλόνητο φαβορί για τη νίκη κόντρα στην Κορομηλιά, η Σπίθα όμως είχε τόσο σπουδαίες ευκαιρίες, που μπορεί δίκαια να αισθάνεται άτυχη που δεν πήρε το "διπλό".
Το παιχνίδι ξεκίνησε με σπουδαία φάση για τους γηπεδούχους, όταν ο Καραελευθερίου από θέση τετ-α-τετ δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Στο επόμενο λεπτό, οι "πράσινοι" ζήτησαν πέναλτι με τον Αρδάλη. Ακολούθησε σύρραξη μεταξύ ποδοσφαιριστών, με αποτέλεσμα την αποβολή του Καλαϊτζίδη για το Πάικο και του Γραμματικόπουλου για τη Σπίθα.

Στο 32' ο Δημόπουλος του Πάικου, σε σέντρα-σουτ που επιχείρησε, ανάγκασε τον Κωστελίδη να αποκρούσει σωτήρια.  Στην επανάληψη, είχαμε νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους, όταν στο 60' ο Χατζημλάδης με πλασέ έστειλε τη μπάλα λίγο έξω. Μέχρι και τη συμπλήρωση μιας ώρας, τα ηνία είχε το Πάικο, με πρωτοβουλία μεν, φλύαρη δε. Από εκεί και έπειτα, οι γηπεδούχοι έπαιζαν μεν στο μισό γήπεδο τον αντίπαλό τους, αλλά ανοίχτηκαν και η Κορομηλιά είχε αντεπιθέσεις-φαρμάκι.
Στο 62' ο Κίμων Νικολαΐδης της Σπίθας δεν κατάφερε να σκοράρει από θέση τετ-α-τετ, με τον αειθαλή Τσόνογλου να του αρνείται το γκολ. Στο 69' το Πάικο απάντησε στις ευκαιρίες, αλλά το πλασέ του Χατζημλάδη και πάλι δε βρήκε στόχο. Τρία λεπτά αργότερα, σπουδαία αντεπίθεση για τη Σπίθα με τον Σέβο Σεβαστόπουλο, αδύναμο όμως το πλασέ του τελευταίο και το 0-0 διατηρήθηκε. Στο 78' είχαμε μάλλον τη φάση του αγώνα, που ανήκει στους φιλοξενούμενους. Ο Κίμων Νικολαΐδης είχε διπλή ευκαιρία για γκολ, αλλά του αρνήθηκαν και πάλι το γκολ, πρώτα ο τερματοφύλακας Τσόνογλου και έπειτα ο Βογιατζής.
ΓΟΥΜΕΝΙΣΣΑ: Τσόνογλου, Καλαϊτζίδης, Μπακάλης, Βογιατζής, Πεχλιβάνης, Παπαδόπουλος (55' Σαμαράς), Δημόπουλος (83' Ράικος), Κουβατσίδης, Λάμπρου (46' Χατζημλάδης), Καραελευθερίου, Αρδάλης.
ΚΟΡΟΜΗΛΙΑ: Κωστελίδης, Ασανάκης (81' Αθανασόπουλος), Σεβαστόπουλος Α., Κοπαλιάνι, Ταταρίδης, Γραμματικόπουλος, Σεβαστόπουλος Σ., Νικολαΐδης (90' Φουτσιτζής), Μποζίνης, Τσομπανίδης (46' Τσαπαρόπουλος).