Σάββατο, 4 Μαΐου 2024, 6:25:23 μμ
Τετάρτη, 26 Σεπτεμβρίου 2012 12:16

Γουμένισσα-Νέα Σάντα 3-2

mpala
Συγκλονιστικό παιχνίδι είχαμε στη Γουμένισσα, με τον Ποντιακό Νέας Σάντας να αντιστέκεται σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και να λυγίζει τρία λεπτά πριν από τη λήξη του παιχνιδιού.Οι γηπεδούχοι έχασαν... με το τσουβάλι τις ευκαιρίες για γκολ και είχαν καλή απόδοση, παρά τις απουσίες των Δημόπουλου και Μπακάλη. Μόλις στο 5ο λεπτό ο 21χρονος δεινός σκόρερ Μιχάλης Μάναλης άνοιξε το σκορ για τον Ποντιακό, αλλά το Πάικο χρειάστηκε μόλις 11 λεπτά για να απαντήσει. Η ισοφάριση ήρθε στο 16' από τον Βασίλη Παπουνίδη.
Στο 29' η ομάδα της Γουμένισσας ανέτρεψε το σκορ, με τον Στέργιο Κουβατσίδη να γράφει το 2-1. Οι γηπεδούχοι είχαν τον πλήρη έλεγχο, αλλά και έναν... εξαιρετικό τερματοφύλακα απέναντί τους. Ο Ευκλείδης Πηλείδης αρνήθηκε το γκολ σε ούτε μία, ούτε δύο, αλλά 9 (!) σπουδαίες ευκαιρίες των παικτών του Πάικου.
Το 2-1 έμεινε ως τη λήξη του ημιχρόνου και, μάλιστα, στο 57' ο Μάναλης βρήκε και πάλι το δρόμο προς τα δίχτυα, ισοφαρίζοντας σε 2-2. Το τελικό 3-2 διαμόρφωσε ο Λευτέρης Καραελευθερίου στο 87', ως αποτέλεσμα της έντονης πίεσης των γηπεδούχων, ανακουφίζοντας τους "πράσινους" που δεν υπέστησαν βαθμολογική απώλεια.