Πέμπτη, 2 Μαΐου 2024, 10:28:25 μμ
Τετάρτη, 07 Νοεμβρίου 2012 17:14

Γουμένισσα - Π. Αγιονέρι 2- 1

Λίγο από όλα είχαμε στο ντέρμπι μεταξύ Πάικου Γουμένισσας και Ατρομήτου Παλιού Αγιονερίου. Γκολ, θέαμα, αλλά και... νεύρα και αποβολές. Νικήτρια, τελικά, η Γουμένισσα με 2-1.
Οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να προηγηθούν μόλις στο 5', με σουτ του Χάρη Τσαμτζίδη από το ύψος του πέναλτι. Δε χρειάστηκε παρά τρία λεπτά η Γουμένισσα για να απαντήσει. Το 1-1 έκανε με γυριστή κεφαλιά ο Γιώργος Πεχλιβάνης, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Καραελευθερίου. Στο 10' λίγο έλειψε να κάνει και το 2-1 το Πάικο, αλλά η κεφαλιά του Βογιατζή έφυγε λίγο έξω, όπως και το τακουνάκι του Δεμουρτζίδη στο 17' για τον Ατρόμητο.
Οι φιλοξενούμενοι είχαν νέα καλή ευκαιρία για γκολ στο 26', αλλά το ισχυρό συρτό σουτ του Λάμπρου, έφυγε λίγο εκτός στόχου. Στο 40' είχαμε πολλά νεύρα, σύρραξη μεταξύ παικτών και δύο αποβολές. Ο Αρδάλης για το Πάικο και ο Αδάμ Αβραμίδης για τον Ατρόμητο, πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, τα πράγματα ηρέμησαν και πάλι και παίχτηκε ποδόσφαιρο. Στο 49' ο Παπουνίδης είχε τετ-α-τετ, με τον τερματοφύλακα Ανδρεανίδη να τον κερδίζει. Ο γκολκίπερ είπε και πάλι "όχι" στον ίδιο παίκτη, σε κεφαλιά στο 55'. Τελικά, ο Βασίλης Παπουνίδης κατάφερε να σκοράρει στο 65', με κεραυνό από θέση δεξιά, στο ύψος του πέναλτι.
Στο τέλος και συγκεκριμένα στο 83', ο Ατρόμητος θα μπορούσε να ισοφαρίσει, αλλά το πλασέ του Τσαμτζίδη από κοντά, έδιωξαν πρώτα ο τερματοφύλακας Γκλαβέρης και έπειτα ο Πεχλιβάνης.
Γουμένισσα: Γκλαβέρης, Ράικος Β., Μπακάλης, Βογιατζής, Πεχλιβάνης, Παπαδόπουλος (65' Χατζημλάδης), Αρδάλης, Κουβατσίδης, Παπουνίδης (85' Ράικος Φ.), Καραελευθερίου, Λάμπρου.
Π. Αγιονέρι: Ανδρεανίδης, Σάμιος Π., Σάμιος Χ. (65' Δήμου), Ματσιανούδης, Αβραμίδης Α., Ιωαννίδης, Δεμουρτζίδης, Αμανατίδης (75' Μιχαηλίδης), Τσαμτζίδης, Μπεζιάνη, Αβραμίδης Π. (75' Τορνικίδης).